Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

23-ма души показват лицата си, за да кажат "Не на расизма в Европейския съюз"

До 14 май фотоизложбата може да бъде видяна в Галерия на открито Градска градина – пред Народния театър "Иван Вазов"

Снимка: fb/Мулти култи

До 14 май в Галерия на открито Градска градина – пред Народния театър „Иван Вазов“ е изложена експозицията на колектив „Мулти култи“ - „Не на расизма в Европейския съюз“.

Автор на фотосите е Красимир Димитров, който е заснел 23-ма души от 11 държави от Европа, Азия, Африка, Северна и Южна Америка. Сред тях има мигранти, роми, бежанци, артисти, влогъри, университетски преподаватели, писатели, гей хора, студенти, журналисти, пенсионери, предприемачи. Всички те застават с лицата си, за да отправят общо послание: „Не на расизма в ЕС!“

Поводът за изложбата са предстоящите избори за Европейски парламент (9 юни 2024 г.) и повишаващата се расистка реторика в публичното пространство, включително от страна на политици.

Огнян Исаев е журналист и психолог. Той е един от 23-мата души, които застават с лицето си в изложбата.

„Борбата с расизма е постоянна. Така се стекоха обстоятелствата в моя живот, че аз водя тази борба постоянно. Една такава кампания е възможност, идеята за социална справедливост да се изнесе на една по-голяма сцена“, каза пред Радио София Огнян Исаев.

По думите му, в българските учебници не се говори за различните хора. А в страната ни традиционно има малцинствени групи.

„Тези хора не са видими в учебниците, няма ги в литературното съдържание, в учебниците по география и история. Тези общности отсъстват в образованието, дори в университета, където се подготвят учители. Няма ги дори в съзнанието на университетските преподаватели. Когато се сблъскат с действителната реалност виждат, че те съжителстват в големия град с мюсюлмани, бежанци от Близкия Изток, срещат гей хора и започват да се затварят, защото никой не ги е подготвил за този нов свят“, сподели Огнян Исаев.

Изложбата стъпва на проучване, направено през 2022 г. от „Мулти култи“. Изследването „Реч на омразата и евроскептицизъм в България“, разглежда връзките между речта на омразата и евроскептицизма, каза Бистра Иванова от фондацията.

„Речта на омразата обезличава човека. В крайна сметка, Европейският съюз е не само икономически съюз – той е основан на нашите човешки права, това е една от основните европейски ценности“, обясни Иванова.

Тя добави, че направеното от тях изследване сочи, че голяма част от речта на омразата идва от политиците.

„Разгледахме такива партии, които основават своето съществуване на омразата към различни групи. Построяват своята риторика срещу някого. Много често това са уязвими групи като ромите, мигрантите, бежанците, LGBT общността“, каза Бистра Иванова.

Проектът се реализира от „Мулти култи колектив“ с подкрепата на Европейската мрежа срещу расизма (ENAR aisbl) и Столичната община.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17