Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 години ще продължи изграждането на Национална детска болница

Национална детска болница - проект
Снимка: Иван Алексиев

Малко теми могат да се радват на такова единодушие в обществото, като нуждата от изграждането на Национална детска болница. Как да стане това и как да бъде организирана една такава структура, след като повече от две десетилетия такава няма? По темата говори проф. Иван Литвиненко.

"Никой не е казал, че такава болница не трябва да има. През годините всички се обединиха в това и издигат лозунга, че детското здравеопазване е приоритет, но на практика това не е така. Проблемът е, че всеки започвайки темата смята, че той трябва да бъде крайъгълен камък и да започне от буквата "А". Аз няколко пъти в различни формати, главно пред политици на срещи с депутати последните години ги умолявах само едно - следващият, който дойде на власт, който и да е той, да не започва от "А", а да мине на "Б и В", защото иначе действително ще останем в началото винаги от "кота нула", заяви той.  

По думите му всяко нещо, което вече е решено се оспорва, защото всеки иска да запише по-голям "дивидент" и второто е, че българинът винаги знае повече от съседа си, началника и министър-председателя. Идеално място, което да е одобрено от всички няма и хората, които са максималисти стоят винаги в начална точка, защото не могат да направят решителната крачка, каза проф. Литвиненко.

На този етап има анализ на Европейската банка и се очаква технически проект. Болницата ще бъде изградена в Горна баня, а срокът, който е заложен е 5 години. На мястото определено за изграждането има недостроени постройки, чието разрушаване ще започне до края на месец май 2024 г. Успоредно с това са започнали геодезичните проучвания, които трябва да дадат основа за по-нататъшната конструкция и строеж на болницата. По отношение на проектирането Министерство на здравеопазването работи в сътрудничество с Европейската банка за развитие.

"Най-важното, на което държим и защо искаме тази болница е да бъде комплексна, тоест да бъдат представени всички нужни клиники, за да може един пациент във възрастта до 18 години, когато застане пред вратата на тази болница, да не се налага да излиза за някакви изследвания, консултации, лечения извън рамките на комплекса. Това е предадено, то предстои да бъде инкорпорирано и вече всичкото това, одобрено като структура да послужи за изработване и това е следващата важна стъпка на техническото задание, което разбирате, че може би в моята представа е най-важното, защото там трябва да се вплетат всички тези идеи - какво трябва да съдържа, какви да са функционалните връзки, за да може след това да се обяви конкурс за проектиране. Европейската банка за развитие е поела ангажимента в присъствието на предишния министър Хинков на наша обща среща, че те ще изготвят това техническо задание "про боно", както работи между другото и нашият съвет. Оттам нататък работата на Министерство на здравеопазването е да обяви конкурса  ида чакаме следващите стъпки да вървят", отбеляза проф. Литвиненко.

През този период ще бъдат изготвени още два доклада, които се отнасят до апаратурата и до функционалностите на болницата. Също така трябва да бъде решено и кадровото обезпечаване, защото в страната има достатъчен брой кадри, но те са разпръснати в няколко структури. В болницата ще бъдат концентрирани най-тежките случаи не само от региона, но и от цялата страна така, че лекарите трябва да имат мотивация, добри условия за работа, добро заплащане и възможност за кариерно развитие, посочи проф. Литвиненко.

"Педиатрията е не само професия, но е и кауза. Не всеки става педиатър и от времето на моето следване аз знам, как всички бягаха като дявол от тамян случайно да не попаднат по разпределение в педиатрия, освен ако някой няма личен интерес и желание да работи с деца. Действително е много благодарно, но е много натоварващо и отговорно", каза той.  

Частна или държавна да бъде Националната детска болница?

"Практиката е показала, че частните звена гледат да вземат по-леката патология, което е техен избор и приоритет. Освен това в държавните с годините са съсредоточени специалистите, които могат да осъществят високоспециализирани дейности. Те са с големи функционалности и способности да решават тежките случаи, но разбира се, това би било добре да е подплатено с условията и апаратурата, която държавата би трябвало да осигури", сподели проф. Литвиненко.

Той отбеляза, че трябва изначално да се промени остойностяването на клиничните пътеки, както и да се обърне внимание на палиетивните грижи.

"Ние и в момента отглеждаме и в нашето интензивно отделение деца с престой над една-две години, защото няма къде да да ги изпратим. Те се нуждаят от поддръжка на апаратна вентилация и така нататък, в домашни условия няма как да отидат, а няма къде да бъдат преместени. Те блокират легла, които са за нови интензивни случаи. Тук има една поддръжка и би следвало да има такива места, поне на две-три в страната трябва да се разчита - София, Варна, Пловдив, за да може ние да се отбременяваме по отношение на такива интензивни легла за да можем да поемаме новите случаи. А там, където вече е изяснена ситуацията и трябва поддръжка, това да се осъществява в такива отделения", заяви той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Партнираме си със "Стейт ъф Грийн" в подобни интерактивни изложби с виар очила. С тази обикаляме България и показваме градове за хората. Затова ни е важно да я покажем и тук, на Лаго фест в..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50