"При нашите деца на 15-16 годишна възраст момичетата са на първо място в Европа по пушене, а момчетата са на второ място след Хърватия. Това са бъдещите родители. В тази посока насочваме вниманието и с нашата организация правим презентации, като последната, която осъществихме беше в Гоце Делчев. Интересът на децата е много голям, също и на родителите, както и на учителите", каза тя.
Има ли безвредно пушене, предвид новите устройства на пазара?
"Винаги моят отговор е категоричен - безвредно пушене няма. Ако сравним конвенционалната цигара с бездимните цигари например, това са независими изследвания, които са проведени в последно време и те показват, че летливите вещества са абсолютно същите. Да, ще кажат, че концентрацията е малко по-ниска, но концентрацията на никотина в дима от бездимната цигара е 84% от дима в конвенционалната цигара. В точка 8 от Конвенцията за контрол на тютюна изрично е отбелязано, че пределно допустими концентрации няма. Така, че и по-ниската концентрация маже да увреди", заяви д-р Ангелова.
По данни от последно проучване в Бостън влиянието на деветте химикала съдържащи се в електронните цигари VAPE влияят много пагубно върху кръвоносната система. Те променят кръвоносните съдове по същия начин, както ги променят диабета и артериалната хипертония и за съжаление се пушат най-вече от младите хора. В България белодробните болести са на първо място по заболеваемост и хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), по-известна като "болестта на пушачите" е вече на трето място в света като причина за смърт.
Д-р Ангелова посъветва хората когато имат по-продължителна кашлица повече от 8 седмици, особено при пушачите и при пасивните пушачи да потърсят помощта на специалист. Това е заболяване, което ако се диагностицира на време, те могат да живеят с него без да имат чести влошавания. Ако не се диагностицира и пушенето продължи, то тогава състоянието много рязко може да бъде влошено. По данни на Европейската здравна комисия между 10 и 15% от населението в България има ХОББ. В същото време данните от НЗОК показват, че 96 хиляди души се лекуват от ХОББ.
"Ние отправяме нашето послание чрез личните лекари, с направление до пулмолог всеки един пушач, пасивен пушач, бивш пушач, а това е по-голямата част от населението да потърсят помощта на нашите прекрасни пулмолози в цялата страна. Нашата цел е ранно да диагностицираме ХОББ и да започнем навременно лечение. Защото това е изключително социално значимо заболяване, което ако не се лекува може да инвалидизира хората. Но и заболяване, което може да бъде под контрол", каза д-р Ангелова и добави, че лечението на всеки, който е диагностициран се поема от НЗОК.
Какви мерки трябва да се предприемат за ограничаване на тютюнопушенето?
По думите на специалиста проблемът е сериозен и за съжаление забраната за тютюнопушенето не се спазва в доста заведения и служителите на РЗИ срещат много затруднения и агресия, когато упражняват съответния контрол. Д-р Ангелова отбеляза, че тютюнопушенето е избор на всеки един човек и най-вече трябва да се промени начинът на мислене, а не толкова рестрикциите. Освен това процент от акциза трябва да отива за превенция и профилактика.
За прегледите има задължително записване само онлайн чрез сайта на Института за здравно образование (още от началната страница всички пътища водят към записването). За улеснение на работещите, има и телефон за информация - 070010126 (на цената на градски разговор, според тарифния план за мобилни мрежи), който е активен след 17 ч. в делнични дни и между 10 и 16 ч. в почивни дни, до края на месец май 2024 г.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..