"С Груев се познаваме от доста години, той всъщност беше един от първите студенти на академията през 2020 година. Точно през този период, в който създадохме нашата академия BECA, с това да сме заедно и да творим изкуство можем да преодолеем всички трудности, като намираме начин да канализираме позитивната енергия в нещо творческо, да изключим света около себе си. Смятам, че фотографията е начин да излееш това, което ти тежи чрез визуалния разказ", сподели Стефанова.
Груев добави, че преди откриването на фотографията е имал труден период, тъй като се е занимавал с друг тип фотография и е искал да остави някакви следи, като академията му е дала тази възможност. Той снима от 2013 година, но след това е започнал да снима различни семейни събития, като се е занимавал комерсиално.
"Не ми беше достатъчно и винаги съм знаел, че има нещо вътре в мен, което трябва да се покаже повече. Когато отида да снимам едно такова събитие то остава за гостите, за всички близки и приключва. Аз исках да покажа на хората и на света, че наистина мога да правя истинска фотография, която засяга социалните теми, и фотография, която може да помага", каза той.
В семейството му никой не се е занимавал с фотография и затова той е избрал да не търси оценка сред тях, а да се обърне към хора, които разбират от това. Преминава през няколко курса по документална фотография на академия ВЕСА, завършва мастер програмата и получава високи отличия. Участвал е в конкурс на национално ниво с около 250 човека от цялата страна.
Груев е решил, че неговият поглед върху фотографията е черно-бял, защото черно-белите снимки имат по-арт облик, по-дълбок изказ към зрителя. Велина Стефанова отбеляза, че за първи път се включват в тазгодишната програма на Европейската нощ на музеите 2024, тъй като галерията на ВЕСА е била открита през октомври 2023 г. Проектът на Ивайло е стоял около две години без име, след което неговата приятелка измисля името "Хирон". Това в гръцката митология е кентавър, който е бил лечител и фотографът обясни, че ще продължи проекта с хипотерапия, като ще наблегне на менталното лечение на коня. Той е полагал доброволен труд в конна база и е вземал уроци по езда, което му е помогнало да реализира изложбата.
"Фотографията не е само да отидем и да заснемем определеното нещо, а трябва да го усетим, трябва да се впуснем в него", каза той. Велина Стефанова допълни, че "Хирон" е по-различен проект, в който авторите представят творби, които са лични за тях самите.
Експозицията е организирана от Френски институт в България Institut français de Bulgarie, и е част от дългосрочната инициатива на Фондацията да подкрепя развитието на талантливи фотографи и да насърчава тяхната творческа и професионална реализация. Откриването ще бъде на 18 май от 19:00 ч. на бул. "Васил Левски" 57.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..
Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България. Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..
Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста. Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство. Ценков е..
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..
В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..
Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..
От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..