Конференция-дискусия на тема "Спорт и геополитика: мит ли е олимпийският идеал за мир и братство?" ще се проведе на 22 май от 12:00 ч., съобщиха организаторите от Френския институт в България, „София 2024 – Световна столица на спорта“ и Националната спортна академия „Васил Левски“.
Във време, когато конфликтите се изострят, международните отношения са напрегнати, а геополитиката е разкъсвана от все по-силни съперничества, се питаме дали спортът и неговите ценности все още играят важна роля. Дали спортните състезания не са се превърнали в средство за демонстрация на сила и съревнование между нациите? Какво остава от олимпийския идеал за мир и братство днес? Не са ли игрите също така възможност за срещи и споделяне между народите и общностите?
Специалисти в областта на спорта, олимпизма и геополитиката ще се опитат да отговорят на тези въпроси по време на дебатите.
Поканени са и граждани. Осигурен е симултанен превод от и на френски/български. Входът е свободен.
Сред поканените експерти са Кристиан Дюлен - понастоящем вицепрезидент на Ръгби Европа, отговарящ за законите и регулациите, и за Комисията по ръгби, както и вицепрезидент на Френския национален олимпийски и спортен комитет (CNOSF); Люка Обен - директор на изследователския отдел на IRIS, специализиран в геополитиката на Русия и спорта, интересува се и от въпроса за суверенитета в постсъветското пространство, автор на 5 книги, последната от които е „Войната в спорта – нова геополитика“ (2024).
"Идеалът за мир и братство е фундаментът на олимпийското движение, създадено преди 130 години за да послужи като фактор и намиране на решение от тежките антагонизми в края на XIX век", отбеляза пред БНР-Радио София проф. Лозан Митев (►), преподавател по история на спорта в НСА, член на БОК и председател на Националната олимпийска академия, участник в утрешната дискусия.
Той припомни, че апелът е актуален и днес, от френска страна беше предложено олимпийско примирие тази година - идея, възникнала още в древна Елада.
"Спортните организации на национално и международни ниво сякаш не правят достатъчно за разпространяване на тази идея сред обществата. В спорта се говори за битка, борба, противоборство, но благодарение на правилата, в името на справедливостта и уважението, в състезанието се стига до победа/загуба въз основа на това, което наричаме хуманните принципи и норми в човешките взаимоотношения. Демонстрацията и комбинацията на сила и благородство е посланието на спорта. Без диалог справедливост и устойчиво развитие", каза още проф. Митев.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..