Един от притегателните концерти през тази изпъстрена със събития седмица е гостуването в София (а след това и в Пловдив) на Belgian Brass Soloists. С тях на 23 май се открива четвъртото издание на МузикАртисимо фест
Мила Павлова - артистичен директор на фестивала, разказа специално за БНР-Радио София:
"Те ще свирят в Софийската градска художествена галерия, която постепенно се превърна в наше любимо място. Сега има и съвсем нова изложба там, току-що открита, на Дечко Узунов, така че винаги пространството е различно и това добавя колорит към концертите ни."
Солистите на Belgian Brass са всъщност представителна извадка от големия ансамбъл Belgian Brass, петима от най-емблематичните музиканти в състава.
"Мечтаем си от много време да можем да ги представим пред българската публика, още откакто поканихме солистите на браса на Кралския Концертгебау в Амстердам", допълни Павлова.
И петимата музиканти са членове на големи белгийски оркестри, а същевременно и изтъкнати преподаватели.
Тромпетистът Ману Мауерс, например, е сред основателите на Belgian Brass, един от най-изтъкнатите тромпетисти в Белгия, свири и с много барокови оркестри, а тубистът е от Националната опера на Белгия Ла Моне.
"Програмата включва както класическа музика, така и поп и джаз. Концертът ще е подходящ за всякакви слушатели, истински празник – разясни Мила Павлова. – Тромбонистът им е роден в Керкрадe, люлката на духовите ансамбли в този регион (Нидерландия и Белгия) – град, в който като ученици ни водеха на голям международен конкурс."
Междувременно в Пловдив тече другият фестивал, създаден и ръководен от Мила Павлова – "Дни на музиката в Балабановата къща".
Той беше открит с концерт на Светлин Русев, който е представил пред публиката и един млад талантлив цигулар - Виктор Трайков.
На 25 май за пръв път на фестивала ще гостува друг изтъкнат цигулар - Веско Пантелеев-Ешкенази, заедно с акордеонистката Вероника Тодорова със специално подготвена програма (в по-камерен вариант), заедно с Георги Милтядов (пиано).
Следващият специален концерт в Пловдив събира две от големите български имена, познати по света – Красимира Стоянова и Людмил Ангелов, които пристигат от изява в Миланската скала.
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..
На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..