Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Стоева: Децата предпочитат да четат книги, които са близки до тях и са си избрали сами

Снимка: Радио София

На български излезе книгата „Защо учениците не обичат училището?" от Даниъл Уилингам. Авторът насочва вниманието към своите открития върху цялостната основа на процеса на учене и формулира работещи техники за преподаване.

Пред Радио София основателят на Фондация „Детски книги" и Фондация „Четене" Валентина Стоева сподели, че Даниъл Уилингам е посветил живота си на това да помогне на учителите да удовлетворят своята мечта да преподават знания.

„Книгата му не се фокусира толкова върху училището, а по-скоро как учителите да станат по-добри, така че задаването на въпроси да не ги плаши. Детските въпроси, всички знаем, могат да бъдат много провокативни и е доста притеснително, когато някой възрастен трябва да си признае, че не знае нещо. Това е проблем и на нашето общество, но и не само в България. Затова смятам, че тази книга би могла да направи връзката, така че учителят и училището да означават едно – ходя с желание, за да натрупам знания“, каза Валентина Стоева.

Тя добави, че в книгата„Защо учениците не обичат училището?", Даниъл Уилингам стъпва на 9 принципа, по които мозъкът работи и обработва информация.

„Ученето е важно за хората, но това, което на мен най-много ми харесва в книгата е началото, когато той преобръща нагласите ни и казва, че в крайна сметка, макар и ние да си мислим, че целта на мозъка и на ума ни е да трупа знания, това въобще не е така. Всъщност неговата задача е да ни пести енергия, а мисленето е много трудоемък процес, който хаби много енергия и освен това въобще не е сигурно, че ще стигнеш до задоволителни резултати. Въпреки това, без да трупаме знания, ние не бихме могли да се справим с ежедневието“, обясни основателят на Фондация „Детски книги".

Валентина Стоева каза още, младите учители трябва да надграждат, да обясняват и да повтарят. По думите й, децата предпочитат да четат книги, които са близки до тях и са си избрали сами.

„Затова съм много щастлива, че 12 години чрез Националната награда „Бисерче вълшебно“ им даваме правото само и единствено те да гласуват за книгите, които са ги впечатлили. Често се говори, че децата не искат да четат, не обичат да четат, но ние силно вярваме, че децата, които казват, че не харесват книгите, най-вероятно не са открили точната книга за тях“, каза Валентина Стоева.

Тя добави, че на 22 май 2024 г. фондация „Детски книги“ е обявила победителите в дванадесетото издание на Националната награда „Бисерче вълшебно“. В надпреварата за детските гласове са взели участие 90 издания, селектирани от 141 първоначални номинации. Правото си на глас са упражнили 10 835 деца от цялата страна. Градовете София, Силистра и Търговище остават в челната тройка по брой гласували деца, следвани от Попово и Павликени.

„Какво предпочитат да четат децата? И тази година избраха чудесни истории, които са свързани със семейството, приятелството, приемането. Те имат отношение и към опазването на околната среда“, уточни Валентина Стоева.

За трета поредна година са отличени с приза „Хвърчащите хора“ и учители, и библиотекари, които неуморно насърчават четенето сред децата.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03