Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В най-бедния на енергоносители континент България изостава с "позеленяването"

Снимка: CWP Europe

Средната глобална температура през 2023 година е надхвърлила прага от 1,5 градуса по Целзий, определен в Парижкото споразумение, заявиха от Службата за климатични промени "Коперник" на ЕС. Светът вече се намира на „непозната територия“, каза по този повод Джим Скеа, председател на Междуправителствената експертна група по изменение на климата на ООН.

Климатичните, икономическите и геополитическите нови реалности изправят Европа пред труден избор – от една страна Старият континент трябва да „пришпори“ реализирането на Зеления пакт, а от друга - да помисли за своята енергийна, технологична и ресурсна независимост и в същото време да запази конкурентноспособна своята индустрия.

Устойчивата политика на компаниите, тяхната отчетност и прозрачност също имат своя значителен принос към "позеленяването" на континента.

  • Какъв е енергийният потенциал на България? Какви последствия вече се наблюдават за бизнеса в резултат на климатичните промени и как компаниите да се адаптират към тях? Какво е бъдещето на мобилността? 
    Отговорите на тези и още въпроси поставя предстоящия 15-и Зелен форум на 4 юни с участието на представители от ключовите институции, бизнеса, анализатори и експерти с доказан авторитет.
"Реалността е по-скоро обнадеждаваща. Европейската зелена сделка се развива съгласно намеренията и плановете, отбеляза пред БНР-Радио София д-р Петър Попчев, изпълнителен директор на Фондация Нет Зиро Международна мрежа за климата, участник във форума.
Той не скри сериозната конкуренция, която страните от Стария континент срещат в лицето на САЩ и най-вече Китай.

"За съжаление българската енергетика и българската икономика през последните години не намери единно решение и в момента страната ни е по-скоро сред изоставащите. Симптом за това е и липсата на енергийна стратегия - коментира още експертът. - В сложната ситуация на глобална зелена трансформация, в сравнение със САЩ и Китай, Европейският съюз изостава най-много и е изправен пред най-много предизвикателства по отношение на собствени ресурси. Ние сме в най-бедният на енергоносители континент."

Той припомни, че България също е подкрепила решението на ЕС в центъра на енергийната система да бъдат поставени възобновяемите източници, беземисионните технологии, но ние все още "си влачим краката". Продължаваме да развиваме ядрена енергетика, имаме слънчеви дни и вятър по Черноморието.

По думите на д-р Попчев, България упорито отказва да се насочи и приложи децентрализация в производството, разпределението и търговията с енергия.
След промените, приети през април, Европа след 2030-2034 г. ще разчита главно на зелена електроенергия.

Предизвикателствата и пред развити индустрии са свързани с 9-те "чисти технологии". В тези области Китай доминира, но ЕС иска да изземе до 40% от производството.
В България има желание и експерти, но няма достатъчно законодателна и политическа воля за по-бързо подобряване в тази сфера, посочи още Петър Попчев. Иначе възможностите за развитие са огромни.

Чуйте разговора на Катя Василева.

  • Д-р Петър Попчев е дипломат от кариерата. Заемал е редови и ръководни длъжности в българските дипломатическите представителства в Лагос, Женева /Конференция по разоръжаването/, Брюксел /НАТО/, Дъблин и Виена /ООН, ОССЕ, МААЕ/. С присъединяването на България към ЕС е назначен за посланик за специални поръчения по енергийна сигурност и изменение на климата. Бил е съветник на няколко министри. През 2020 г. основава Фондация Нет Зиро Международна мрежа за климата, която работи на доброволни начела. Той е неин президент и изп. директор. Пише, публикува и консултира по въпроси на международните отношения, ЕС, НАТО, енергетика и климат.

Снимка: manager.bg

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53