Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В най-бедния на енергоносители континент България изостава с "позеленяването"

Снимка: CWP Europe

Средната глобална температура през 2023 година е надхвърлила прага от 1,5 градуса по Целзий, определен в Парижкото споразумение, заявиха от Службата за климатични промени "Коперник" на ЕС. Светът вече се намира на „непозната територия“, каза по този повод Джим Скеа, председател на Междуправителствената експертна група по изменение на климата на ООН.

Климатичните, икономическите и геополитическите нови реалности изправят Европа пред труден избор – от една страна Старият континент трябва да „пришпори“ реализирането на Зеления пакт, а от друга - да помисли за своята енергийна, технологична и ресурсна независимост и в същото време да запази конкурентноспособна своята индустрия.

Устойчивата политика на компаниите, тяхната отчетност и прозрачност също имат своя значителен принос към "позеленяването" на континента.

  • Какъв е енергийният потенциал на България? Какви последствия вече се наблюдават за бизнеса в резултат на климатичните промени и как компаниите да се адаптират към тях? Какво е бъдещето на мобилността? 
    Отговорите на тези и още въпроси поставя предстоящия 15-и Зелен форум на 4 юни с участието на представители от ключовите институции, бизнеса, анализатори и експерти с доказан авторитет.
"Реалността е по-скоро обнадеждаваща. Европейската зелена сделка се развива съгласно намеренията и плановете, отбеляза пред БНР-Радио София д-р Петър Попчев, изпълнителен директор на Фондация Нет Зиро Международна мрежа за климата, участник във форума.
Той не скри сериозната конкуренция, която страните от Стария континент срещат в лицето на САЩ и най-вече Китай.

"За съжаление българската енергетика и българската икономика през последните години не намери единно решение и в момента страната ни е по-скоро сред изоставащите. Симптом за това е и липсата на енергийна стратегия - коментира още експертът. - В сложната ситуация на глобална зелена трансформация, в сравнение със САЩ и Китай, Европейският съюз изостава най-много и е изправен пред най-много предизвикателства по отношение на собствени ресурси. Ние сме в най-бедният на енергоносители континент."

Той припомни, че България също е подкрепила решението на ЕС в центъра на енергийната система да бъдат поставени възобновяемите източници, беземисионните технологии, но ние все още "си влачим краката". Продължаваме да развиваме ядрена енергетика, имаме слънчеви дни и вятър по Черноморието.

По думите на д-р Попчев, България упорито отказва да се насочи и приложи децентрализация в производството, разпределението и търговията с енергия.
След промените, приети през април, Европа след 2030-2034 г. ще разчита главно на зелена електроенергия.

Предизвикателствата и пред развити индустрии са свързани с 9-те "чисти технологии". В тези области Китай доминира, но ЕС иска да изземе до 40% от производството.
В България има желание и експерти, но няма достатъчно законодателна и политическа воля за по-бързо подобряване в тази сфера, посочи още Петър Попчев. Иначе възможностите за развитие са огромни.

Чуйте разговора на Катя Василева.

  • Д-р Петър Попчев е дипломат от кариерата. Заемал е редови и ръководни длъжности в българските дипломатическите представителства в Лагос, Женева /Конференция по разоръжаването/, Брюксел /НАТО/, Дъблин и Виена /ООН, ОССЕ, МААЕ/. С присъединяването на България към ЕС е назначен за посланик за специални поръчения по енергийна сигурност и изменение на климата. Бил е съветник на няколко министри. През 2020 г. основава Фондация Нет Зиро Международна мрежа за климата, която работи на доброволни начела. Той е неин президент и изп. директор. Пише, публикува и консултира по въпроси на международните отношения, ЕС, НАТО, енергетика и климат.

Снимка: manager.bg

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спират снеговалежите, но остава студено

В много райони вятърът ще стихне. Само в Дунавската равнина ще духа слаб и временно умерен западен вятър. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, по високите полета и котловините - до минус 8°, за София - около минус 7°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През днешния ден ще има разкъсана, след обяд временно..

публикувано на 08.04.25 в 07:10

"Форум", 07.04.25: Освен еврозоната има и други важни теми за държавата!

Започва седмица, в която събитията, новините и тенденциите във "Форум" ще коментират Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към БАН. В днешното издание водещият Лъчезар Христов ги провокира със следните теми: След вота за недоверие Засега единственото безспорно преимущество на..

публикувано на 07.04.25 в 18:39
Костадинка Тодорова и Давид Регал

Как един испанец от Лорка заживя в Разлог

Пънк и рок господстват в новия Фестивал на трите планини: На 5, 6 и 7 септември между Банско и село Баня ще има фестивал. Пънк – рок фестивал, наречен The Three Mountains Festival. На обширно открито пространство, със сцени, шатри и всичко необходимо за голямо музикално събитие. Място за 1000 палатки, отделно и за каравани, паркинг. Ще..

публикувано на 07.04.25 в 17:46

Дойчин Неновски обиколил приютите за 4-ноги преди да оглави "Екоравновесие"

За пръв път, преди да встъпи в длъжност директор на "Екоравновесие" се срещна с представители на неправителствени организации, работещи в защита на правата на животните и доброволци, които помагат в общинските приюти. Дойчин Неновски поема ръководния пост макар и временно, но дава заявка, че ще поддържа активна комуникация с тях. Засега..

публикувано на 07.04.25 в 16:55

Форум за "Д-р Изкуствен интелект" в Световния ден на здравето

Днешният 7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник. Това е и повод да обърнем поглед към развитието на медицината и иновациите в нея. От 17 часа в  иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се проведе петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Tech Park Talks ...

публикувано на 07.04.25 в 16:14
Владимир Иванов

За година великденската трапеза е поскъпнала с по-малко от 10%

" Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети . Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят  продукти на нормални цени, не повишени спекулативно . Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ. Той..

публикувано на 07.04.25 в 15:16