В предаването "Радиокафе" разговаряме с д-р Благородна Макева, независим консултант по правата на човека, преподавател, изследовател и автор на публикации в сферата на превенцията и защитата от домашното насилие, трафика на хора, работа с деца – бежанци и мигранти. Има над 23 години стаж в системата на МВР, при това от най-първоначалното стъпало в Районното управление, до зам.-директор на Главна дирекция "Национална полиция" днес. Тя е и правен консултант към UNICEF и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.
Отново акцент в разговора е проблемът с домашното насилие, на който д-р Благородна Макева е посветила време и усилия от много години, има и преки впечатления от работата по Закона за защита от домашното насилие още от неговото влизане в сила през 2005 година. Тя оповести актуални данни по проблема от началото на 2024 година.
"Имаме общо 1724 заповеди за защита, постановени като решения от българските районни съдилища. От тях по-голям процент са заповеди за незабавна защита. Това, което прави впечатление след законодателните промени през юли 2023-та, според актуалната статистика на единен номер 112 за страната, от началото на годината до този момент са подадени 16 хиляди сигнала само за домашно насилие, висок е процента на сигналите, насочени към две или повече служби за спешно реагиране", посочи експертът. Още конкретика може да проследите в разговора.
Понякога са изключително нереалистични очакванията на хората към полицейските органи за това, какво могат да направят, защото законодателството ограничава тяхната възможна реакция, посочи още Благородна Макева.
"Винаги съм казвала, че докато не променим нагласите в обществото, нищо съществено няма да могат да променят и самите институции, колкото и добро да е взаимодействието помежду им. Докато ние като хора не осъзнаем, че това, което става в съседното жилище, е и наш проблем, че той е и обществен, а не само личен, институциите няма да могат да направят нещо много радикално за нас", изтъкна тя.
"Защитени" е пътеводител с набор от документи за подаване на сигнали за домашно насилие към институциите. Проект е на фондация "Будителките". Там втора година работят активно по темата защита от домашно насилие и получават признание за активната си дейност.
"За мен най-големият им успех е в това, че успяха да „пробудят“ политическия сектор, да го накарат да гласува тези така чакани промени в Закона за защита от домашно насилие", посочи Макева.
Справочникът "Защитени" е изготвен е по проект "Помощ и информация за хора, преживяващи домашно насилие и насилие, основано на пола", финансиран от Български фонд за жените. Автор е д-р Благородна Макева.
В него могат да се открият всички необходими образци на документи за подаване на сигнали към институциите, планове за безопасност, както и какво предвижда законодателството в България относно защитата срещу домашното насилие. Пострадалите от домашно насилие често не знаят какви са възможностите за защита, както и какво могат да искат от институциите.
Целта на "Защитени" е да бъде в полза на всички пострадали лица от домашно насилие по пътя им към получаване на защита и подкрепа.
Справочникът е съставен от работна група от представители на на МВР, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването, Министерство на образованието и науката, Агенцията за социално подпомагане, Държавната агенция за закрила на детето, както и представители на неправителствени организации
"Проектът "Защитени" има една много голяма цел – да предостави комплексна възможност за грижа и осъзнаване. Защото ако отворите плановете за безопасност, ще видите как четейки какво можеш да направиш за себе си, за да се чувстваш защитен в дома си, на улицата, със заповед или не, ти самият осъзнаваш риска, който търпиш, ако не направиш нещо", каза още Макева.
Чуйте още аспекти от разговора в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер - Възможно ли е правителство с равноотдалечен..
Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..
Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..
Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..
В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..