След изключително успешно първо издание през 2022 г. и огромен интерес от гилдията, най-известният институт по актьорско майсторство "Лий Страсбърг", който има бази в Лос Анджелис и Ню Йорк, се завръща в София, за да проведе двуседмичен курс за актьори. И тазгодишното издание на проекта се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма "Култура".
Американският режисьор, педагог, актьор и сценарист Лий Страсбърг, известен още като гуруто на актьорското майсторство и бащата на "Метода", дава на света едни от най-великите актьори, живели някога. Сред най-известните ученици на "Метода’" на Страсбърг са Ал Пачино, Мерилин Монро, Джеймс Дийн, Робърт Де Ниро, Анджелина Джоли, Скарлет Йохансон, Лейди Гага и много други.
Между 15 юли и 28 юли в столицата участниците ще могат да работят лично със самия Дейвид Лий Страсбърг, син на легендарния Лий Страсбърг и директор на института в Лос Анджелис, който ще води присъствени класове за първи път на територията на Балканския полуостров.
Курсът ще даде уникален шанс на актьорите да се докоснат до "Метода" – техниката, предпочитана от едни от най-легендарните актьори на Холивуд. Организатори на уъркшопа са актрисата Кристина Верославова, позната от сериалите "Татковци" и "Вина", и продуцентът Николай Мутафчиев.
По време на първото издание на актьорския курс са кандидатствали близо 200 души.
Важно е да се каже, че групата е от 16 човека. Не всеки който иска може да участва, тъй като има много сериозен подбор, който го правят преподавателите от Америка, групата е много малка с цел да има време за всеки, за да може знанията да се усвояват пълноценно, посочи тя.
Критерий за подбора на участниците е на базата на изпълнен монолог, който се изпраща на английски език, като решаващи за кандидатите са уменията които ще покажат в него.
"Естествено, търси се органичност, влизане в образ, и най-хубавото е, че преподавателите не знаят кой кой е и колко е известен", поясни Верославова.
Преподавател през първите две седмици на курса в София ще бъде Диг Уейн, преподавател от академията в Лос Анджелис, член на престижното "Студио на актьори" (The Actors Studio).
Участниците ще имат занятия всеки ден от понеделник до петък: "Метод клас", "Клас за работа върху сцени" и "Клас за работа с камера", всеки с продължителност четири часа. Занятията ще се провеждат в НАТФИЗ.
"Метод клас" ще включва всички базови упражнения, разработени от Лий Страсбърг, които развиват концентрацията на актьора, неговите сетива и емоционална чувствителност. Самият Ал Пачино казва, че до днес тези упражнения са част от неговия ритуал.
Кулминацията на уъркшопа ще бъдат мастър класовете с Дейвид Страсбърг.
Курсът ще завърши с представление, в което актьорите ще изиграят пред публика работените от тях сцени.
И второто издание ще даде възможност на един от участниците да спечели едногодишна стипендия за обучение Института по театър и кино "Лий Страсбърг" в Лос Анджелис. Важно е да се знае, че стипендията покрива единствено образованието в известния институт. Самолетен билет, квартира и други разходи се поемат от участника.
Какви са ползите, какви възможности дава дава едногодишното обучение в "Лий Страсбърг“, чуйте от разговора на Гергана Пейкова с Кристина Верославова.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..