От 2023 година Хърватия официално въведе еврото за разплащателно средство в страната. На конференцията беше обсъден опита на държавата и предизвикателствата, с които се е справила.
Би било погрешно да се каже, че Хърватия е била в по-уязвима позиция поради приемането на еврото, изтъкнаМислав Бъркич -главен съветник в Дирекцията за европейски въпроси на Национална банка на Хърватия.
„Индивидуалните и независимите оценки на Европейската централна банка и Евростат показват, че въздействието на приемането на еврото върху инфлацията е между 0.2 и 0.4 процентни пункта.Съответно, ако не бяхме приели еврото, инфлацията щеше да е 8 или 8.2, а не 8.4. Така че това беше много малък принос на еврото. Нашите оценки са подобни, но по-важни са на Евростат и ЕЦБ.За нас беше по-трудно да постигнем критерия с инфлацията, защото 2023 г., когато цените се покачват навсякъде и държавата приема еврото, това се отразява и на цените, особено на цените на услугите. Сигурен съм, че България ще бъде в по-благоприятна среда с по-ниска инфлация“, отбеляза Мислав Бъркич.
Той добави, че докладите на ЕЦБ сочат, че цените, които са се повишили най-много в Хърватия, са цените на услугите.
Горан Шараваня - гл. икономист в Хърватската търговска камара отчете, че страната е имала два основни проблема след въвеждането на единната европейска валута.
„Настройките на фискалната политика и нашият бюджетен дефицит, и динамиката на публичния дълг очевидно се насочиха в грешната посока. Присъединяването към Европейския съюз доведе до промяна в макроикономическата стабилност на страната, така че сега имаме повече или по-малко почти структурна повърхност в разплащателната сметка.Имаме позицията на бюджета в рамките на критериите от Маастрихт и намаляващ публичен дълг. Това се случи, защото имахме правилна координация между съответните министерства и Централната банка, и това е основното за преодоляване на нашите предизвикателства.Според мен това беше възможно, защото въпросът дали трябва да влезем като държава в еврозоната, в НАТО и в целия процес на евроатлантическа интеграция, никога не е стоял като въпрос. Въпреки че, когато става дума за приемане на еврото и какво ли още не, винаги е имало хора, които са били против него по различни причини“, обясни Горан Шараваня.
Той добави, че по-голямата част от хърватите са подкрепяли всички мерки - еврото, Шенген, Европейският съюз и НАТО. За да преодолеят инфлацията, Шараваня отбеляза, че Хърватия е въвела таван на цените на някои продукти, както и на горивата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..
Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..
На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..
Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..
Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено. Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..
Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..
Актрисата Кристина Верославова е организатор на посещението на най-известната актьорска школа в света "Лий Страсбърг" в България , което ще се осъществи за трета поредна година. Училището за актьори търси млади таланти в България, за да ги обучава и помага да се осъществят в актьорската професия, в изкуството, киното, театъра, пърформанса..