„Според това проучване на Асоциацията на българските застрахователи, делът на хората със застраховка у нас е нараснал със 7% на годишна база. През 2023 г., 29% от анкетираните за казали, че имат застраховка за дома, докато през 2024 г., това са 66% от анкетираните. Проучването е извършено сред градското население, в активна възраст“, каза Стоянова.
По думите й, хората не застраховат жилищата си, защото вярват, че точно на тях няма да им се случи нищо лошо.
„За тях природните бедствия за някакви неща, които те гледат по новините и се случват на някакви други хора. Другото е, че българинът винаги си мисли, че държавата трябва да се включи и да им помогне. Това е и така, и не е така. Държавата трябва да помогне на нуждаещите се, но тя не може да възстанови щетите на всички“, изтъкна Лили Стоянова.
Тя добави, че често, когато хората направят застраховка на дома си, не знаят какво точно покрива.
„Основно застраховката на дома покрива пожар, природни бедствия – наводнения, земетресения, дъжд, градушка, както и застраховка на движимото имущество срещу кражба, грабеж и вандализъм. Това са основните покрития, които се препоръчват при сключване на застраховка за едно домакинство“, обясни Лили Стоянова.
Тя отбеляза, че като цяло застрахователната култура на българина се подобрява. Според същото проучване през 2023 г., 20% от анкетираните са отговорили, че нямат имуществена застраховка, а през 2024 г. този процент е спаднал до 15%. Това, което българинът най-често застрахова е дома си, автомобила си, здравето, както и помощ и отмяна при пътуване.
Когато организираме сами почивката си в чужбина, Лили Стоянова препоръча задължително да правим застраховка.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамките на..
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..
Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727 лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..
Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..