Фестивалът "Shapeshift - свят на технологии, утопии, човечност" започва днес в НАТФИЗ.
Паулина Захариева и Димитър Рангелов гостуваха и разказаха на него пред БНР-Радио София.
Shapeshift всъщност означава умението и възможността за трансформиране и промяна на всяка една жива и нежива форма. Фестивалът се организира за втора поредна година и е пресечна точка между нови технологии, изкуство, музика. Поставя се акцент върху иновациите и новите технологии и как те променят живота на хората, обясни Паулина Захариева.
"Въпреки напредването на технологиите нещата не са се променили толкова, колкото на нас ни се иска. Затова търсим отговори на въпроси свързани с човечността, бъдещето, надеждата, диалога", допълни тя.
"Една от надеждите е, че новите технологии ще изместят част от рутинната работа и ще можем повече да се занимаваме с творчески дейности", посочи Паулина Захариева. По думите ѝ, днес повечето от нас имат осъзнатост, че трябва да се грижат за тялото си, но не отделят достатъчно време за творчество – за рисуване или музика.
"Моята утопия е, че в недалечно бъдеще, свободното време, което новите технологии ще осигурят, ще бъде възможно да се занимаваме с такива неща, без да мислим, че не можем да рисуваме, да пеем и да премахнем бариерите, които сами си поставяме в създаването и експериментирането. Тогава музиката ще бъде повече свързваща и за споделяне, отколкото сега", посочи Захариева.
"Важна е самата идея и самият процес, какво ще направиш, тоест, в един момент, когато всичко е много лесно, много бързо да се направи и нямаш тези препятствия, нямаш дълъг процес, бързо правиш от идея продукт, в един момент се изчерпваш откъм идеи", посочи Димитър Рангелов.
По думите му, тази тенденция започва още отсега, допитвайки се за всичко до изкуствения интелект, свикваме с мисълта, че той винаги е там за нас.
"В един момент всичко, което е “Out to the box“(извън кутията) – мисленето и идеите ще са най-ценните, не целия продукт, който ще създадеш, а как да измислиш начин, той да бъде по-различен от останалите", допълни той.
От 18 часа част от лекторите – хора от областта на архитектурата, образованието, дизайна ще отговарят на въпроса "Прекалено ли е да мечтаем за утопия?". Дискусия със свободен достъп.
В 19 часа е откриването на Pop Up изложба с 8 артисти, които използват дигитални технологии и изкуствен интелект за създаване на изображения.
Фестивалът Shapeshift започва днес и ще продължи до 2 юни. Пълна информация за програмата може да откриете на shapeshiftfestival.com
Още интересни аспекти чуйте от разговора в звуковия файл.
Кметът на София Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община банка. Той е внесъл доклад, който е в дневния ред на последната за политическия сезон сесия на СОС. Ако столичният местен парламент одобри доклада на 24 юли, Терзиев ще получи правото да започне процедура по избор на нова обслужваща банка на “Московска” 33. Той предлага още..
През днешния ден ще бъде слънчево и горещо. В следобедните часове над планинските райони ще има временни увеличения на облачността. Температурите още ще се повишат и максималните ще бъдат между 34° и 39°, в София - около 36°. В планините ще бъде слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи. Ще духа слаб до умерен вятър от..
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..