Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът Момчил Даскалов: Добри са подлезите, през които минават хора

Софийски подлез до Централна гара, превърнат от бездомници в спалня
Снимка: Георги Нейков, БНР

Подлезът до Централна гара продължава да е язва. За да стане по-приветливо място, то трябва да се обживи и поддържа. Пространството около ротондата и подстъпите към трамваите може да стане привлекателно и за бизнес, и за инвеститори, но трябва да има човекопоток.

Това коментира пред БНР-Радио София Момчил Даскалов, кмет на район "Сердика".

Той приветства страхотните идеи, заложени в проекта, за който говори арх. Ангел Захариев. Докато се осъществи, обаче, районната администрация не може да чака и се предвиждат по-краткосрочни обновителни ремонтни действия в подлеза - отводнителната система трябва да се изгради наново, пространството до ротондата да се реновира, да се постави паркова мебел.

Освен това районният кмет е поръчал остойностяване за подмяна на осветлението. Като мярка срещу вандализма ще настоява за монтиране на видеонаблюдение и осигуряване на непрекъсната охрана.

Склонен е да бъдат дадени офиси в подлеза на клубове, НПО и други – дори и да не се печели от наем, важното е средата да се поддържа.

Колкото до подлезите на бул. "Мария Луиза" с бул. "Христо Ботев" и "Опълченска" (там е затворен), Момчил Даскалов смята, че е нужно да се реорганизира движението на пешеходците с надземни пешеходни пътеки.

Чуйте разговора на Божидар Янев.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатно лятно кино в парк "Гео Милев"

Събитие с вход свободен ще се проведе в София – "Лятно кино в парка Гео Милев" , на поляната между двете главни алеи. Организатор е Кинематограф БГ. Прожекциите започват в 20:30 ч. и продължават до 22:00 ч. Филмите са подходящи за всички възрасти. Лятното кино на Кинематограф продължава в парковете в София и страната за осма поредна..

публикувано на 26.08.25 в 16:23

ИПИ: При младите и необразованите българи заетостта се свива

У нас заетостта при младите и необразованите намалява, сочи анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), базиран на данни на Националния статистически институт за второто тримесечие на 2025-та. Един от основните изводи на икономистите е, че има тенденцията за изместване на заетостта към сфери, които изискват повече интелектуален..

публикувано на 26.08.25 в 15:27
Алена Вергова

Музиката е като ДДС към актьорството за Алена Вергова

В предаването “Добър вечер, София“ гостува актрисата Алена Вергова , з а да разкаже за  своята  авторска  песен, която е озаглавила " Приключваме" . "С песента може би искам да кажа, че с тези малки, неприятни, задушаващи неща трябва да се приключва навреме . Текстът беше готов отдавна, но тъй като аз не съм певица, не съм музикант,  няма как..

публикувано на 26.08.25 в 14:46

Първият музей за иммерсивно изкуство у нас отваря врати в София

Най-новото пространство за иммерсивно изкуство в България отваря врати на 29 август в София. Музей MINA предлага на посетителите визуално приключение в изкуството, науката и древната история чрез 360-градусови прожекции, оригинален саундтрак и 3D среда. За две години от създаването си в Румъния, музеят отбелязва 700 000 посещения...

публикувано на 26.08.25 в 13:35

БТС отбелязва 130 години организирано туристическо движение с юбилейни чествания

Юбилейни чествания по повод първия организиран поход, осъществен от Алеко Константинов преди 130 години, планира Българският туристически съюз. От 27 до 31 август 2025 г. в София и на Витоша, любителите на туризма могат да се включат в шествия, спортни надпревари и концерти, с участието на обичани български артисти. Празникът ще започне на 27 август..

публикувано на 26.08.25 в 11:47

Патриархът освети нова детска градина в Костинброд

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил освети новата детска градина "Слънчице“ в Костинброд, предава БТА. В речта си той подчерта нуждата от възпитание на добродетелите от ранна възраст. В благослужението участие взе и Браницкият епископ Йоан. Радваме се на днешния ден, защото отправихме молитва към Бога да благослови учителите,..

публикувано на 26.08.25 в 10:50

На 31 август изтича срокът за възражение срещу изравнителните сметки за парно и топла вода

Срокът за възражение срещу изравнителните сметки за парно и топла вода изтича на 31 август, напомня омбудсманът Велислава Делчева. "Във връзка с постъпващите жалби от граждани, в края на кампанията за отчитане на уредите за дялово разпределение за периода 2024-2025 г., омбудсманът Велислава Делчева напомня на клиентите на топлинна енергия, при..

публикувано на 26.08.25 в 10:22