Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 14, 15 и 16 юни 2024 г.

Националният археологически институт с музей при БАН се включва в Европейските дни на археологията

Снимка: Христина Иванова

На 14, 15 и 16 юни 2024 г. ще се проведат Европейските дни на археологията. В редица европейски държави са предвидени събития, насочени към семейства, училища, студенти, историци, музейни посетители и всеки, проявяващ любопитство към световното археологическо наследство.

От българска страна участието се организира от Националния археологически институт с музей при БАН, който представя дигитални ресурси със свободен достъп. Можем да направим виртуална обиколка на Националния археологически музей и да разгледаме поредица от дигитални изложби.

Основната цел е популяризиране дейността на музея, каза пред Радио София гл. ас. д-р Калоян Праматаров.

„Стремим се да превърнем музейното пространство в място за забавление, социализация, комуникация, образование, отвъд националните рамки, приобщавайки широката международна публика към основните цивилизации, които са обитавали нашите земи. Стремим се да привлечем неспециалистите в музейното пространство и да социализираме науката Археология за по-широката публика“, обясни гл. ас. д-р Калоян Праматаров.

Любителите на археологията могат да посетят онлайн триизмерната виртуална разходка из Националния археологически музей, която включва експонатите от основната експозиция, разпределена в четири основни зали – зала „Праистория“, зала „Трезор“, „Централна зала“ и зала „Средновековие“– галерия с източноправославни икони от периода XIV–XVIII в.

Достъпни са и виртуалните обиколки на няколко от най-интересните временни изложби организирани през последните няколко години.

По време на събитието е предвидено и провеждането на „Летните школи за работа с деца и ученици“ на НАИМ-БАН.

В рамките на европейската инициатива, посетителите на музея ще имат възможността да разгледат и временната изложба „Повелителите на солта: Провадия-Солницата (5600 – 4350 г. пр.Хр.)“, която официално беше открита на 11 юни.

Това е един от най-впечатляващите паметници от този период, обясни акад. Васил Николов - ръководител на проекта Провадия-Солницата.

„Всичко се дължи на солта. На съвременния човек му е трудно да разбере това, сол има във всеки магазин. Без натриев хлорид, животът на хората и на животните, е невъзможен. Предприемчивите хора, които са започнали да произвеждат сол от солените извори край Провадия, които бликат от едно солно находище, тези хора са се оказали в един момент, най-богатите в Европа, хората, които са създали монетния двор на Европа“, каза акад. Васил Николов.

Изложбата може да бъде видяна до 18 септември.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С фотоизложба и дискусия се открива Седмицата на бащата

От 3 до 9 ноември 2025 г. за 12-а поредна година България ще отбележи Седмицата на бащата . Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители". Тя обединява семейства, училища и общности от цялата страна в подкрепа на активното, грижовно и ангажирано бащинство. Седмицата на бащата насърчава бащите да..

публикувано на 03.11.25 в 14:25

За "Младост 3" е проектирана специална площадка за вело и ролкови спортове

Готов е проектът за спортна площадка за практикуване на колоездене и ролкови спортове - т.нар.  пъмп трак площадка , която попада в обхвата на бъдещия парк в столичния квартал "Младост 3", съобщиха от Столичната община. Решението залага на модерен облик, със съвременни технологии и устойчиви материали, които да улесняват бъдещата..

публикувано на 03.11.25 в 13:03
Екипът на представлението

Пиесата "Деветдесет" показва сложния обрат в отношенията между двама души в сблъсък между минало и настояще

Премиера на пиесата "Деветдесет" от Джоана Мъри-Смит предстои в Младежки театър "Николай Бинев". Представлението с режисьор Ивайло Христов ще има своите първи срещи с публиката на 6 и 7 ноември от 19.00 часа на камерната сцена. "Не за първи път се срещам с този автор, предишното представление, което направих на Джоана Мъри-Смит, беше пиесата..

публикувано на 03.11.25 в 12:29

НВИМ с изложба по повод 140-годишнината от Сръбско-българската война

През днешния ден в Националния военноисторически музей (НВИМ) министърът на отбраната Атанас Запрянов ще открие изложбата "Когато единението победи" по повод 140-годишнината от Сръбско-българската война. "Изложбата "Когато единението победи" я правим по повод 140-годишнина от първата и победоносна война от новата българска история. Не случайно сме..

публикувано на 03.11.25 в 11:33

Истински истории за професията арт мениджър

Кръглата маса на тема  "Професия Арт Мениджър“, представя Центърът за творчески и социални практики в Червената къща. Там ще звучат истински истории, споделен опит и практически съвети от утвърдени арт мениджъри, работещи в различни културни направления – театър, музика, визуални изкуства, фестивали и др. "Говорейки за творческите дейности и за..

публикувано на 03.11.25 в 10:05
Кметът на район

Кметът на "Лозенец" иска нови хидроложки проучвания в южните квартали

Кметът на район "Лозенец" отхвърля обвиненията, че администрацията на района е извършила серия от нарушения, давайки разрешително за строеж в близост до река Драгалевска. Става въпрос за изграждането на подземен паркинг и няколко жилищни сгради. Според СО и главният архитект на София Богдана Панайотова, разрешението за строителство в район..

публикувано на 03.11.25 в 09:58
Новата църква на Кремиковския манастир

Патриарх Даниил ще освети новия храм в Кремиковския манастир

С Празнична патриаршеска служба ще бъде осветено северното крило и новият храм в Кремиковския манастир през днешния ден, в който православната църква чества тържественото обновяването на храма на св. Георги в Палестина (т.нар. зимен празник на св. Георги). Тържествата по повод освещаването на новия храм започнаха на 2 ноември с празнична вечерна..

публикувано на 03.11.25 в 08:45