Събеседник в предаването "Радиокафе" беше и Явор Николов от "Дронамикс" – една от успешните компании, която ни представя в България и по света, която днес получи отличието "Вдъхновител" за популяризирането на България у дома и по света.
Неговата лична история, която сподели с нас е свързана с прибиране в България, след много време прекарано в чужбина. Като студент заминава да учи в Германия, където прекарва близо 9 години, в този период живее една година в Щатите, после в Англия.
"След това започнах работа, която ме отведе в Мексико за три години и половина и в Шанхай, Китай. Всичко това беше едно излизане от зоната на комфорт, което винаги ме е привличало. Беше много обогатяващо", споделя той.
"Човек си дава сметка, че много неща, които приемаме за даденост, всъщност не са", допълва той. Разкрива, че докато е бил по света, винаги е мислил за връщане в България, но то дълго време не се случва.
"Връщането ми в крайна сметка бе породено от професионално предизвикателство. През тези 15 години в чужбина придобих доста опит в преобръщането на производствени компании, които са в криза. Всъщност, когато се върнах в България, задачата ми беше точно такава – като управител, да превърна един завод в криза, в производство, което може да се мери с най-добрите по света – годината е 2019", отбеляза той.
Как се работи в криза, кои са уроците, които научихте в тази ситуация?
"Беше много трудно. Тогава се преместих със семейството ми от Шанхай в Пловдив, беше голям шок, съпругата ми е от Мексико, синът ми се роди в Мексико, израсна в Китай и после се прибра тук. Адаптацията беше дълга, но тези предизвикателства сплотяват едно семейство", разказва Явор Николов. По думите му за работа в криза се изискват специфични умения и специфичен опит, защото човек няма право на много грешки.
"Когато една компания е в криза, 2-3 грешки могат да я потопят. Затова човек трябва да е много уверен, спокоен и да взима правилните решения, дори те де не постигат бързи ефекти, но да знае, че след време ще имат ефект. Важно е също да има устойчивост да изтърпи последствията, защото преодоляването на тези кризи не става бързо – около 2-3 години отнема едно такова преобръщане", поясни Николов.
Опитът, спокойствието и въвличането на хората в процеса са едни от най-важните неща.
Дори не хората да не им харесва ситуацията, могат да я приемат, ако им бъде обяснена ясно и прозрачно, категоричен е той.
"Мисля, че хората ако имат информацията, която аз имам, биха взели решенията, които взимам, за това комуникацията е изключително важна в една криза", каза Николов. В разговора ще чуете още защо този български гражданин на света решава да се върне в България и да развие своя бизнес тук.
В България има много работа, но малко квалифицирани хора, но това предизвикателство се среща и на много други места, твърди Явор Николов. Според него днес страната ни може да е много конкурентна като работа и заплащане а хора в чужбина, които вече имат сравними опции.
"Когато аз заминах това не беше така, имаше много малко сектори в които имаше такъв случай", отбеляза той.
"Мисля, че мисията ни е наистина да променим света от България. От България условно, защото компанията е международна – центърът на тежестта ни е в България, но имаме близо 200 души, които са извън нея", каза още Явор Николов.
Кои са ценностите, които ви обединяват?
"Със сигурност, честността. Да сме откровени и ясни един с друг, стремежът към една по-висша цел, да искаме да сме част от едно бъдеще, което е по-добро от днес, както и една форма на патриотизъм, да искаме това бъдеще, освен в целия свят и в България да е по-добро!", посочи той.
С Явор Николов разговаря Даниел Ненчев. Чуйте още от разговора в звуковия файл.
"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..
На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..
Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..