Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концерт с музикални деликатеси за виолончело и пиано

Снимка: Радио София

На 21 юни, когато е Международния ден на музиката, в камерна зала България предстои един концерт с красиви миниатюри за виолончело и пиано. Това е поводът за гостуването на именития френски виолончелист Ромен Гариу и пианистката и преподавател в Националната музикална академия, проф. Даниела Дикова.

Той е завършил Парижката консерватория, лауреат е на някои от най-важните международни конкурси за виолончело в света като "Чайковски" в Москва и "Ростропович", победител е в конкурса "Виторио Буки" в Рим. Дълги години Ромен Гариу преподава в Париж, а от няколко години се премества да живее и работи в Германия. Свири на най-престижните сцени, изнася майсторски класове по цял свят. Преди повече от 10 години идва за първи път в България – "поканиха ме да бъда жури в конкурса "Млади дарования" и бях много впечатлен от високото ниво на участниците", разказва Гариу. Следват покани за концерти със Симфоничния оркестър на БНР и Софийската филхармония в София. И майсторски класове, което е голям шанс за младите български виолончелисти.

Даниела Дикова е създател на фондация Арденца, както и на трио със същото име, като цигуларка в този проект е Даниела Койчева – Мирчева, един от концертмайсторите на Радиооркестъра. Концертира активно, като една от личните й мисии е да представя шедьоври от българската музика по света. И сега Ромен Гариу свири в клавирното трио на Любомир Пипков и намира редица паралели между неговата музика и френската школа (да не забравяме, че Пипков е френски възпитаник). Свири и "Севдана" от Георги Златев – Черкин, във версия за виолончело. Именно с тази красива творба ще завърши концертът, който са подготвили за софийската публика на 21 юни, в деня преди официално да настъпи лятото.

Самият Ромен Гариу отдавна има страст към кратките пиеси – "в такава концентрирана форма кристализират същността на всеки композитор". И когато с Даниела Дикова решават да подготвят такава програма само с миниатюри, те решават, че това ще бъдат пиеси, които са били важни в живота на всеки от тях. И в прилив на типично френско чувство за хумор, Гариу нарича програмата "макарон" – като онези типични френски сладки. "И малко като в ТикТок – добавя той, - бързо се сменят картините, емоциите, настроенията. За мен е изключително важно да приобщавам децата, включително и моите, към класическата музика. Те толкова са свикнали да гледат кратки откъси, които гледат и после продължават в друга посока".

Сред пиесите, които ще прозвучат на 21 юни, има миниатюри от Чайковски и Дворжак, както и от по-малко познати, но любими на Гариу каталунски композитори, както португалски и американски пиеси. "Всъщност програмата е изключително трудна, защото изисква бързо преминаване от един стил в друг, от един свят в друг, но музицирането с Гариу е истинска магия." – добавя Даниела Дикова.

След София тази програма с миниатюри предстои да бъде представена и пред публиката в Бургас, където Ромен Гариу ще има и майсторски клас в музикалното училище. "Бил съм в Пловдив, в Рила, във Варна, сега с нетърпение очаквам да видя Бургас" – споделя Гариу, който в България се чувства "някак малко като във Франция, тук се общува лесно, създават се приятелства".
По публикацията работиха: Лили Големинова, Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25