Изложба, посветена на учените, които се борят с климатичните промени, е позиционирана на Моста на влюбените и може да бъде видяна до 25 юни
Експозицията представя 58 фотографии от 23 държави, които разказват за работата на Европейската научна инфраструктура за дългосрочни системни изследвания, известна като ElTer.
Автори са Евгени Димитров и Калоян Константинов.
Изложбата е подготвяна половин година, обхваща период от 88 дни пътувания на екипа в над 30 научни станции, а в 23 държави са проведени различни срещи с учени сред природата, в резултат на които са направени три хиляди снимки и петдесет видеа.
Какво може да види любознателния минувач на Моста на влюбените? Подробности разказа Евгени Димитров – фотограф и изследовател.
"Изложбата изглежда твърде разнообразна като сюжети. Там физически можете да видите красиви природни пейзажи – наземни и с дрон, учени в действие – на терена, на полето или в лабораторията, също и градски пейзажи, които са обект на изучаване, свързано с това, което тези хора правят - разказа той и допълни, че ако навлезеш в в дълбочина, задачата да илюстрираш една такава абстрактна тема като "Дългосрочни екосистемни проучвания" се оказват супер интересна.
"Всъщност, дългосрочното събиране на данни датира от векове. В библиотека във Венеция видях книга с инструкции за събиране на дългосрочни данни, издадена през 1886 година. Целта на мрежата ЕlTer e, чрез всички свои 500 научни станции, които не са една структура, а представляват различни научни институции във всяка държава, които доброволно се включват в тази мрежа, е да обедини базите данни на всеки един учен, занимаващ се екосистемни проучвания на едно и също нещо в дълбочина, в период от над 5 години. Например в Швейцария видяхме неща, измервани и събирани от 1947 година насам", разкри Димитров.
Чрез историите на учените, които се грижат да съхранят живота на земята и представените кадри, всички ще можем да се замислим за общото ни бъдеще, за живота на Земята.
Как се променя света, как се променят екосистемите, какви са изводите, кои са заплахите?
"Нашата задача беше да транслираме чрез езика на изображенията и видеата, това което се случва зад въпросната абстрактна абревиатура еlTer. Едното от нещата, които със сигурност забелязах, е действието климатичните промени. В Скандинавието водата на почти всички реки има цвят на уиски – златиста, прозрачна, искряща, но не тази синя вода, която сме свикнали да виждаме по нашите реки", посочи фотографът.
На какво се дължи това, какво разказват учените, колко голямо е замърсяването на планетата ни, какво сочат данните за замърсяването на водите и океаните?
Чуйте разказа на фотографа-изследовател.
С него разговаря Даниел Ненчев.
Отново фокусираме вниманието си върху децата в риск. България е с най-високи показатели сред страните в Европейския съюз относно децата, които живеят в риск от бедност у нас. Разговаряме с представители на Семеен център “Яко детство“, където използват хибриден модел на работа, за да помогнат на тези деца. Как реално този подход допринася..
Блок 58 в Студентски град е една от многото сгради в столичния район "Студентски“, в която се помещават общежития. В последните години многоетажната сграда претърпя ремонти дейности, благодарение на които помещенията придобиха модерен облик. Конфликт на интереси обаче предизвика въпроса: "Кой е редно да обитава общежитията във вход А на блок..
Читалището е типично българска обществена инициатива с учебно-просветителски функции, която има световно културно значение. През 2017 г. е вписана в Регистъра на ЮНЕСКО за опазване на добрите практики и нематериалното културно наследство. Първото българско читалище, наречено "Еленка и Кирил Д. Аврамови" е основано 1856 година в град Свищов по..
Стартът на политическия сезон у нас безспорно предвещава високо напрежение, коментира пред Радио София социологът от Алфа Рисърч Павел Вълчев. "По този начин беше дефиниран и от премиера, и от президента. Виждаме много сюжетни линии, по които може да се каже, че има високи нива на политическо напрежение. Доколко това напрежение ще доведе до..
Служителят на Центъра за градска мобилност Иван Алексенко, който след спор за поставена скоба нападна двама мъже в центъра на София, остава окончателно в ареста. Софийският градски съд потвърди мярката му за неотклонение "задържане под стража" по обвинение, че е нанесъл лека телесна повреда на повече от едно лице. В мотивите си..
Радио София ще отпразнува своето пълнолетие на 13 септември (събота). В предаването “Радиокафе“ ни гостува един от най-активните инициатори и автор на идеята за празника, DJ Мартен Роберто, който с много вълнение и настроение заяви: "Това, което предстои на 13 септември, е нещо, което принадлежи на сто процента на целия екип на Радио..
Проект “Зелена седмица в Банкя - заедно за здраве и чиста природа" се реализира в Банкя, от 8 до 14 септември. Той се изпълнява с финансовата подкрепа на Столичната община - Програма “Европа” 2025, от Сдружение “Пътека на желанието” в партньорство със Столичната община - район “Банкя”. За инициативата разказа пред Радио София Катина..