В експозицията могат да се видят както класически образци на социалистическия реализъм, така и непоказвани произведения. Сред авторите на включените творби на живописта, скулптурата, графиката и приложните изкуства са имената на Илия Петров, Дечко Узунов, Стоян Сотиров, Никола Танев, Стоян Венев, Екатерина Савова-Ненова, Александър Поплилов и др.
Някои от произведенията представляват автентични документи за един от най-противоречивите периоди от политическата история на България.
Пред Радио София директорът на Музея за изкуство от периода на социализма Николай Ущавалийски обясни, че изложбата се фокусира върху ранния период на народната власт.
„Става дума за годините межди 1947-1948 до към края на 50-те, началото на 60-те години – период, който в политическата история е известен със Сталинския режим, култът към личността на Сталин, в България – към Вълко Червенков, към Георги Димитров, Васил Коларов – всички комунистически вождове. На полето на изкуството и културата, той е обозначен като периода на нормативната естетика, с доминацията на социалистическия реализъм“, каза Ущавалийски.
Името на изложбата е заимствано от стихотворението на Пеньо Пенев – „Когато се наливаха основите“ и показва другото лице на изкуството, в което липсва „захаросания и напудрен оптимизъм на социалистически реализъм“, обясни директорът на Музея за изкуство от периода на социализма.
„Става дума за един цикъл рисунки на големия български художник Никола Танев, който през 1947 г. отразява в маслени картини живота и труда на пернишките миньори. През 1948 г. той се записва като бригадир на един от първите големи проекти на народната власт, а именно строежа на жп линията Ловеч-Троян. Самият Пеньо Пенев работи на този обект“, посочи Николай Ущавалийски.
В изложбата може да се види именно графичната серия на Никола Танев от строителството на железопътната линия Ловеч – Троян, от мина „Куциян“ и рудник „Република“ в Перник, както и графични творби на Павел Вълков, отразяващи строежа на мавзолея на Георги Димитров в София.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Музей за изкуство от периода на социализма
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..