Регламентът беше официално одобрен с мнозинство от 20 държави-членки, представляващи 66,07% от населението на ЕС. Сега страните трябва правилно и незабавно да приложат това законодателство в своите държави в тясно сътрудничество с всички заинтересовани.
Пред Радио София Катерина Раковска - експерт "Политики и биоразнообразие" във WWF обясни, че от момента на публикуването в Европейския журнал, страните-членки имат срок от 2 години да изработят план за възстановяване на природата.
„В него трябва да се заложат мерки, които ще доведат до 2030 г. до подобряване на състоянието на 30% от увредени екосистеми и природни местообитания. Тук се има предвид горски, земеделски и пресноводни морски екосистеми, както и антропогенни екосистеми, каквито са градовете“, каза Раковска.
Регламентът постановява, че в градовете не трябва да намалява зеленото покритие, а напротив – трябва да се увеличава. Това включва засаждане на нови дървета, създаване на зелени покриви, зелени стени и др.
„Ползата е голяма, защото този Регламент подпомага други типове законодателство, като слага задължения и срокове, с количествено измерение. Например – има цел в Регламента, свободнотечащите реки да бъдат 25 000 км. Това е хубаво за българските реки, за всички видове организми, които са свързани с реките. Друга полза е свързаността между местообитанията и екосистемите. Това означава, че ако имаме две защитени зони от Натура 2000, свързани от рекички с крайречна гора и успеем да запазим тази рекичка и крайречна гора, това може да бъде място, което създава буфер при различни природни катаклизми“, обясни Катерина Раковска.
Приемането на регламента е резултат от масова обществена мобилизация. През последните няколко години са събрани над 1 млн. подписа и послания от граждани, многократни призиви от над 6000 учени, над 100 компании, младежки организации и гражданско общество от различни сектори в защита на регламента и целостта на Зелената сделка.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Програмата за ремонт на тротоари продължава в столичния район "Връбница“. В момента се реконструират тротоарите на ул. "Бели Дунав“, каза пред Радио София зам.-кметът на района д-р Страшимир Димитров. Признава, че често в администрацията получават жалби за тротоарите на малките улици, които не са включени в програмата на Столичната община по тази..
Ученикът, който вчера падна от четвъртия етаж на столична гимназия и получи височинна травма, е настанен в реанимацията на "Пирогов", съобщиха от лечебното заведение. Тийнейджърът е претърпял операция, извършена от неврохирурзи, която е продължила до късно снощи. 15-годишен ученик падна от четвъртия етаж на столична гимназия По време на..
Днес през деня облачността ще се увеличи до значителна. Ще започнат валежи, предимно от дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще е ветровито, с умерен, в Дунавската равнина и западната част на Горнотракийската низина до силен и поривист запад-северозападен вятър. По-късно вечерта в Източна България вятърът ще се ориентира от север и с него ще нахлува студен въздух. В..
Коментаторите във "Форум" тази седмица Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към Института по балканистика на БАН с Център по тракология, днес обсъждаха следните теми: Ресторантьори и хотелиери и днес протестно блокират центъра на София. Исканията са необосновани. Повечето хора не им..
Ротари клуб София Триадица организират пролетен бал на 12 април с благотворителна цел - да се изгради интерактивна/сензорна стая в детската онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна ИСУЛ" . "Научихме история, докосна ни. Решихме, че дечицата, които са в по-дълъг болничен престой в онкологията, трябва да са в по-хубава среда, да се чувстват..
Два опита за измами от румънски граждани са направени на автомагистрала "Струма“, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Перник. Чужденците спирали автомобилите си в аварийната лента и под предлог, че са закъсали, спирали български коли за помощ. Двата опита за измама са от края на миналата и началото на тази седмица. Те са останали недовършени, като при..
Изследването "Бизнес барометър 2024-2025", което УНСС днес представи, цели да проследи нагласите на бизнеса и да бъде база за икономически анализи, които да очертаят перспективи за развитието на пазара на труда, образователната система и икономическата среда. От старта през 1999 до 2011 г. са изпълнени предходните 12 вълни на проекта. Във..