Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Авторът е доктор по икономика

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес. Утре?".

Нейното представяне предстои пред публика - на 2 юли, вторник, от 18:30 ч.

"Очаквам всички с интерес към темата в центъра на столицата – в сграда, в част от която след Освобождението е било първото софийско казино", каза с усмивка авторът пред БНР-Радио София.

В книгата има любопитни факти от българската история, свързани с хазарта, поднесен е и сравнителен анализ с добрите практики по света.

"България не стои добре, особено по отношение на прозрачността", вметна Иванов.

Според него пристрастеността към залаганията и бързото забогатяване пълзи като вирус и е добила епидемични размери през последните години. Сред жертвите ѝ има дори ученици, които залагат или играят онлайн покер. Последиците от хазартната зависимост са страшни – пропаднали хора, съсипани семейства, разпадащи се общности. Време е да осъзнаем, че кръвоносната система на хазартния бизнес във всички негови форми и измерения сме самите ние, крайните потребители: играчите.

"Не е нужно хазартът да се забранява. Защото така ще стане по-привлекателен. Една крава не се убива, а се дои. Важна роля в тази област играе психологията на тълпата. Исках да бъда полезен - на участниците, на държавата, на обществото. В книгата има и елемент на предупреждение, защото младите нямат място в хазарта", допълни Кристиян Иванов.

По думите му, върху този научен труд е работил около 4 години. В библиографията са цитирани близо 200 заглавия.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

  • Кристиян Иванов е доктор по икономика с над 25-годишен опит в сферата на финансите, икономиката, мениджмънта и бизнеса. Доказан експерт с дългогодишен международен опит в хазартния бизнес; заемал е различни ръководни длъжности в сектора по проекти, успешно реализирани в Европа, Азия и Африка. Има участия в научни и експертни конференции у нас и в чужбина. Научните му интереси са насочени в областите: икономика, финанси и маркетинг с фокус върху макропроцесите.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12