През последните години се наблюдава увеличаване на потреблението на текстилни артикули и производство на не толкова качествени такива, каза пред Радио София Сирма Желева - изпълнителен директор на Българската асоциация „Кръгов текстил“ и мениджър „Устойчиво развитие“ в компания за оползотворяване на текстилни отпадъци.
„В България можем да се похвалим, че имаме индустрия, която може да удължава живота на текстилните продукти. По този начин се спестяват много големи количества въглеродни емисии и други ресурси“, обясни Сирма Желева.
Тя добави, че годишно България генерира 100 000 тона текстилен отпадък. Ако имаме ефективно въведена система за разделно събиране, секторът може да преработва голяма част от него, посочи Желева.
„На този етап такива системи са само пилотни, тъй като тепърва предстои въвеждането на законодателни дейности. Все пак за последните 3 години от дейността на асоциацията са спестени 13 млн. куб.м вода или това е водата, която може да се консумира от 330 000 европейци за 1 година“, изтъкна Сирма Желева.
По думите й, голям проблем се оказват китайските онлайн платформи, които продават огромни количества текстилни продукти с ниско качество.
След въвеждането на задължителното законодателство за разделно събиране на текстилен отпадък от 1 януари 2025 г., България също трябва да го приложи. Според Сирма Желева обаче, страната ни все още не е подготвена за това.
„Вече сме средата на 2024 г. и често казано, аз не смятам, че е реалистично да бъде разписано законодателството, операторите да се подготвят и да стартират ефективно разделното събиране, така както би трябвало да се случи“, каза изпълнителният директор на Българската асоциация „Кръгов текстил“.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..