Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в Силистра бяха замислили „Чуден градски пикник“, а в Русе – детски арт събития, студентски круиз на кораба „Русчук“ и много други. В много дунавски градове ще бъде тържествено посрещнат първия изгрев на юли (по аналогия с Julymorning на морето).
Някои от най-значимите международни проекти, свързани с Дунава, бяха представени и по време на 13-я Форум за Дунавската стратегия във Виена преди седмица. Важността на тази стратегия е подчертана и от срещата на външните министри на дунавските страни, която се проведе успоредно с форума в австрийската столица:
Няколко интересни факти за най-значимата в много отношения европейска река – Дунав се споменава в химните на три държави, има 30 етнически групи, живеещи по поречието на реката, животът на 115 милиона европейци е свързан и зависи от Дунава, 173 тира биват заменени от един товарен кораб (важна посока за бъдещето е да се използва много повече реката за превоз на товари, както и като коридор за туризъм и бизнес), 30 процента от крайдунавските територии са покрити с гори. Именно с горите е свързан един от големите проекти, които се изпълняват по различните финансови инструменти на Дунавската стратегия. Той се нарича ForestConnect и в него участват 6 държави, сред които и България. С помощта на новите технологии се осъществява мониторинг на едрите хищници в района на Балканите, Карпатите и Дунава с фокус към безопасните коридори, за да се гарантира свързаност на фрагментираните горски местообитания, като се вземат предвид и измененията в климата. Друг проект, който беше представен във Виена и с участието на представители на община Враца се нарича BrownisbetterthanGreen. Той включва шест града и трансформацията на изоставени индустриални сгради (бивша текстилна фабрика във Враца), които са общинска собственост. По проекта трябва да се изгради капацитет и да се изгради работеща стратегия и бизнес планове за нов живот и самоиздръжка на тези бивши индустриални зони. Други големи и важни проекти, които показват сферите, в които може да се работи по Дунавската стратегия са Danubecyclingproject, голям проект в здравеопазването за хората (над 1 милион в крайдунавските територии) с автоимунни заболявания, свързани с непоносимостта към глутен; DRWO 4.0, в който от българската страна участва клъстера за дървопроизводителите, заедно с още 7 държави за дигитализация и навлизане на нови технологии в сектора; DanubeArtMaster и още, и още.
Повече за декларацията на външните министри на Дунавските държави и за геополитическата важност на стратегията, как ще се отразят очакваните промени след изборите в Австрия на присъединяването на държавите от Западните Балкани – чуйте в репортажа на Лили Големинова от Виена.
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Максималните температури..
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..
ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..