Платформата на спирката на бул. "Патриарх Евтимий" до "Витошка" създава опасност, защото тя е част от велоалеята, но хората, които чакат тролей я смятат за своя. Колоездачите слизат от платформата и я за обикалят, а това създава се рискова ситуация, коментира пред БНР-Радио София Ангел Попов, експерт от Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП).
Той подчерта, че от 1 юли зам.-кметът по транспорта в Столичната община е увеличил скоростта на автобусите като е намалил в графика времето на придвижване между две спирки.
"Събрахме достатъчно информация и през следващата седмица на пресконференция ще докажем, че това е ненужно и опасно. Сега средната скорост в градския транспорт е около 27 км/ч. Превозните средства могат да се движат и по-бързо, но зависи от настилката и условията. В столицата се появиха бус ленти, но и много пешеходни пътеки и легнали полицаи", каза специалистът, който е бил и зам.-министър на транспорта.
Според него две седмици и половина след решението на съда и писмо на СДВР до Столичната община, нищо не се случва в централните улици, по които бе въведена реорганизация на движение и паркиране (бул. "Патриарх Евтимий", "Фритьоф Нансен" и "Витоша").
"Не мога да разбера защо държавата не прилага санкция за неизпълнение на решение на съда. Вече 2 седмици никой нищо не предприема. Ние (от ЕЦТП) сме пуснали сигнал до прокуратурата още преди решението на съда - преди 3 седмици. Върховният административен съд е дал точна формулировка на това, което е направено. Ключовата думичка е незаконно. Всичко държавни органи трябва да се сезират и да бъдат премахнати всички неща, поставени без причина", допълни Ангел Попов.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..