"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция.
"Спортът като цяло е един процес, който за разлика от живота не продължава 70-80 години, едно спортно поколение има доста по-къс живот, максимум 20-25 години. Едно от най-важните неща е то да работи с човек, който разбира от работата си и познава всяко едно от децата с които работи, за да може да извлече от него максималният потенциал. Испанците просто имат една много стабилна спортна система, както и французите, които в последните години виждаме да се развиват изключително добре както в колективните, така и в индивидуалните спортове", коментира журналистът.
"В момента е абсолютно ясно на всички, че испанският футбол е доминиращият футбол в Европа праз 21 век. Те са действащи олимпийски шампиони по баскетбол, с един отбор, който спечели титлата през есента на 2022 година, когато никой не ги смяташе за фаворити, те отново излязоха без голяма част от звездите си, една група ветерани с няколко по-млади момчета и отново показаха това, което и сега – отборен дух и тук няма нищо случайно, нито става въпрос за супер звезди. Истината се крие в цялостната организация и цялостната спортна система на Испания, която безотказно работи, година след година", подчерта още той.
Кедърът акцентира и върху богатата обща култура на страната. Сред 11-те прочути личности на Испания фигурират имената на Салвадор Дали, Пабло Пикасо, Ел Греко, Мигел де Сервантес, Франциско Гоя и независимо дали харесваш някого или не, можеш да видиш, че и в спорта и в изкуството и в архитектурата в страната на баските са известни със своята непримиримост, а Билбао, в момента е един от центровете на Европейската култура.
Ние защо не сме така?
"Просто защото ние за да сме така, трябва всеки да се огледа в себе си, да си върши работата качествено и да не се оплаква толкова, защото доста хора са живели доста по-зле от нас през всичките години, дори в години на капитализъм", изтъкна Камен Алипиев-Кедъра.
Отново за футбола:
"За мен едно от най-необяснимите неща е огромния хейт по Гарет Саутгейд, който води отбора на Англия от осем години, преди него Англия ни е била на финал на Европейско първенство, сега те са 2 пъти на финал", сподели журналистът.
Още от коментара му, може да проследите в разговора. Браво казахме и за успеха на нашите момичета в женския волейбол, където отборът ни за девойки до 18 години стана европейски шампион. Това е едва втората европейска титла за женското направление във волейбола в България, след легендарната победа на женския национален отбор срещу отбора на Съветския съюз през 1081 година, отбеляза още Камен Алипиев-Кедъра.
По думите му хората, които се занимават със спорт знаят как се случват нещата. "Ние имаме готовите рецепти, но никой като че ли не иска да ги прилага. За да приложиш една рецепта за развитие, ти трябва да промениш една система, която е много закостеняла", изтъкна той.
"В България има изключителен потенциал и в женския волейбол и баскетбол, но за съжаление той не се използва. Смятам, че с малко повече инвестиции и усилия, женските отбори по волейбол и баскетбол могат да стигнат до много по-добри позиции, отколкото мъжките", категоричен бе Кедъра.
В анализа за тенис турнира "Уимбълдън" се включи и един от най-големите почитатели на тениса сред рокаджиите – Жоро от "Остава".
Чуйте повече в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..