Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Принудителните извалявания в помощ на земеделието

Снимка: Радио София

България трябва да започне опити с извалявания от потенциални облаци, което е в интерес на земеделието и напояването. Това заяви Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз (член на голямата европейска организация "КОПА КОДЖЕКА"). Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата. Такива вече се правят в съседна Румъния от български учени и метеоролози. В напреднала фаза на опити са САЩ, Канада, Китай и Русия.

Методът е подобен на изстрелването на ракети срещу градушките. Това е вкарване на реагенти в облаците, т.е. абсорбиране на влагата, която я има в атмосферата, и свалянето й на земята. Работи се с облаци, където въобще не се предвижда да вали. При минусови температури се вкарва сребърен йодид, при плюсовите температури се вкарва с калциев и натриев хлорид. Подробности разказа Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз.

По думите му опитите показват, че с този метод може да се работи целогодишно, но въпросът е кога е необходимо това да се прилага.

"На нас водата ни е необходима. Тя е необходима не само за напояване, но и цялото население да може да утолява жаждата си. Това е национален ресурс и богатство. В България можем да се похвалим с тези неща, но за сметка на което не можем да се похвалим, че правилно ги менажираме, водата не стига до всеки. Така, че има много по какво да работим в тази насока", каза той.


Стоянов поясни, че Румъния също провежда опити съвместно с наши учени и, че в България имаме научен и технически потенциал, но чисто нормативно трябва нещата да се променят, за да можем да провеждаме този метод. Повишаването на температурите в последните години е предпоставка за климатични аномалии и валежи със стихиен характер. Когато имаме възможност да управляваме тези валежи, ще можем през сухите месеци да предизвикваме извалявания. Ревизията на около 3 хиляди язовира също би подпомогнала напояването, категоричен е Стоянов.

"Тези язовири през годините са били собственост на държавата, тя ги е преотдала за стопанисване на общините, кметовете отговарят за тях. Оттам нататък вече те как ги стопанисват и по какъв начин опазват това свое имущество, дали са го дали под наем на някой да го ползва за да гледа риба, или пък е даден на някакво сдружение за напояване, или пък нищо не се случва, или пък да го използват даже като ниви за разораване, тук историята замлъква. Няма официална информация, поне ние нямаме до този момент. Но определено тези язовири са били направени с цел да могат да гарантират точно това подсигуряване на ниво селско землище и хората, които напояват да могат да го правят", сподели той.  

Българският фермерски съюз е в активен диалог с Министерство на земеделието, защото те са органът, който в най-голяма степен защитава интересите на фермерите, сподели Стоянов. По думите му апелът е към всички институции и правителството да се погледне на тази инициатива за дъждуването и тя да се подкрепи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13

"Форум", 22.11.24: Какви заплати ще направят ефективна работата на полицаите?

В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..

публикувано на 22.11.24 в 18:35