Методът е подобен на изстрелването на ракети срещу градушките. Това е вкарване на реагенти в облаците, т.е. абсорбиране на влагата, която я има в атмосферата, и свалянето й на земята. Работи се с облаци, където въобще не се предвижда да вали. При минусови температури се вкарва сребърен йодид, при плюсовите температури се вкарва с калциев и натриев хлорид. Подробности разказа Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз.
По думите му опитите показват, че с този метод може да се работи целогодишно, но въпросът е кога е необходимо това да се прилага.
"На нас водата ни е необходима. Тя е необходима не само за напояване, но и цялото население да може да утолява жаждата си. Това е национален ресурс и богатство. В България можем да се похвалим с тези неща, но за сметка на което не можем да се похвалим, че правилно ги менажираме, водата не стига до всеки. Така, че има много по какво да работим в тази насока", каза той.
Стоянов поясни, че Румъния също провежда опити съвместно с наши учени и, че в България имаме научен и технически потенциал, но чисто нормативно трябва нещата да се променят, за да можем да провеждаме този метод. Повишаването на температурите в последните години е предпоставка за климатични аномалии и валежи със стихиен характер. Когато имаме възможност да управляваме тези валежи, ще можем през сухите месеци да предизвикваме извалявания. Ревизията на около 3 хиляди язовира също би подпомогнала напояването, категоричен е Стоянов.
"Тези язовири през годините са били собственост на държавата, тя ги е преотдала за стопанисване на общините, кметовете отговарят за тях. Оттам нататък вече те как ги стопанисват и по какъв начин опазват това свое имущество, дали са го дали под наем на някой да го ползва за да гледа риба, или пък е даден на някакво сдружение за напояване, или пък нищо не се случва, или пък да го използват даже като ниви за разораване, тук историята замлъква. Няма официална информация, поне ние нямаме до този момент. Но определено тези язовири са били направени с цел да могат да гарантират точно това подсигуряване на ниво селско землище и хората, които напояват да могат да го правят", сподели той.
Българският фермерски съюз е в активен диалог с Министерство на земеделието, защото те са органът, който в най-голяма степен защитава интересите на фермерите, сподели Стоянов. По думите му апелът е към всички институции и правителството да се погледне на тази инициатива за дъждуването и тя да се подкрепи.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..