За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк.
С идеята да направят фестивал, търсейки подходяща локация, той и съпругата му Лора обикалят България. Препоръчват им село Ковачевица, където има голямо читалище.
"Видяхме читалището, с прекрасна акустика, но още като влезеш в самото село, веднага те грабва със своята красота“, споделя музикантът.
"Още в първия сезон на фестивала представихме елитарни произведения – Квартет за Края на времето (Оливие Месиен) и други подобни, но залата беше пълна, когато излязохме за първи път и днес хората продължават да идват. Мисля, че правим нещата които искаме, по начин, по който искаме и това се оценява по някакъв начин“, допълни той.
"Колкото и да е красива Ковачевица, там не минават много хора, така че да напълнят залата и в началото това беше едно от притесненията ни, но нашата публика идва специално за фестивала и ние сме й много благодарни“, споделят още организаторите.
Фестивалът помага на местната общност.
Сградата на читалището с прекрасна акустика датира от 60-те години. Нуждата от ремонт е неизбежна и с общи усилия те го осъществяват.
“Събрахме пари за цялостно пренапряване на покрива, успяхме да направим кампания за ремонтиране на целия покрив, а след това създадохме дружество, занимаващо се изцяло със сградата и всяка година успяваме по нещо да поправим“, сподели цигуларят Георги Вълчев.
Успяват да спечелят доверието на местните, които в началото ги гледат с подозрение.
"Като видяха, че имаме грижа към мястото и колко хора идват специално, за да го видят, отношението им се промени коренно“, разкри Георги Вълчев.
Магията на фестивала е еднакво силна и за музикантите, и за публиката.
“Отиваме там една седмица по-рано, преди началото на фестивала, в един момент на усамотяване, за да сме един с друг за репетиции. Този процес на уединение, това чувство остава и някак си се предава след това и на публиката“, посочи той.
Фестивалът ще се открие на 1 август с концерт в Гоце Делчев, където от самото си създаване, инициативата получава подкрепа. Локацията в града е Неврокопската митрополия, а на 2-ри, 3-ти и 4-ти август, концертите продължават в село Ковачевица.
В основата на фестивала “Неотъпкана пътека“, стоят космополитни личности. Освен цигларя Георги Вълчев, който от много години живее в Ню Йорк, съпругата му Лора Чекоратова, са и Никола Таков, също цигулар, живеещ в Испания, Мариана Карпатова, в Ню Йорк, Ню Джърси, която организира и вокални лагери за деца, които се възпитават и в дух на доброволчество в полза на местните хора. Не на последно място в борда на фестивала е и композторът Добринка Табакова от Лондон.
От години музиканти организират и "Български вечери в Ню Йорк“, които тази година ще отбележат 20 години.
Тази година фестивалът "Неотъпкана пътека“ получава финансиране да представи три нови произведения от български композитори.
"Композиторите са Лора Алахмат, Петър Керкелов и Светлин Христов, които гостуваха на фестивала миналото лято. Запознахме се с тях, видяха какво правим и как го правим, вдъхновиха се и написаха три произведения за нас, които ще представим“, каза още Георги Вълчев.
От Памплона, Испания в разговора се включи цигуларят Никола Таков, който сподели своето усещане към фестивала "Неотъпкана пътека":
"Това е нещо, което е в главата ми цяла година, нещо което чакам да дойде през лятото. Знам, че това е нещо, което е наше и този факт го прави най-важнотото от артистична гледна точка към всичко, с което се занимавам в момента“.
Още интересни аспекти за организацията, програмата, произведенията и композиторите, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...