Няколко дни преди началото на Олимпийските игри в Париж с удоволствие разговаряме с Матиас Фавро – Аташе по сътрудничеството в областта на френския език, референт за спорта и със Здрава Стоева – отговарящ за публичните връзки във Френския културен институт.
"Нетърпеливи сме да видим откриването на Олимпийските игри в петък вечер, на 26 юли, от 21 часа до полунощ. Франция е на прага пред голямо историческо предизвикателство – след 100 години от Олимпиадата през 1924 година. Организацията на Игрите е огромна отговорност с включени над 10 500 атлети и 35 места на състезания и много доброволци, за да се направи едно запомнящо се събитие, събитие за пример, което ще спомогне следващите Игри да бъдат организирани по един нов начин", отбеляза Матиас Фавро. По думите му, макар да не е бил скоро в Париж, усеща се голямо вълнение от страна на организаторите от Олимпийския комитет, има и голямо вълнение и от страна на кметството в Париж.
"Запазваме фокуса върху Париж, защото Олимпийските игри минават под названието "Париж 2024", но нека имаме предвид, че те ще се провеждат и извън Париж – от една страна в региона Ил дьо Франс, който е около Париж, където ще има езда, плуване, BMX в Ивлин, както и в други градове във Франция, като Марсилия, Ница, Нант, Бордо, Сент Етиен, Шато и Таити, където ще се проведат състезанията по сърф“, посочи още Матиас Фавро.
По думите му, за олимпийските и за параолимпийските игри са ангажирани 145 хиляди доброволци, голяма част от тях от Франция, но и от чужбина, както и 5-има младежи от България. За сигерността ще се грижат повече от 45 хиляди полицаи.
Предвид събитието в Париж вече се въвеждат сериозни трансформации – величествената Сена се превръща в река, в която може да се плува. (За историята:Сена е непригодна за плуване от 1923 година, точно година преди Олимпийските игри през 1924 година в Париж.)
“В трансформацииите, които се случиха, може да се види, че отговорността е в основата на тези игри, с 85 места за състезания, които вече съществуват. Те ще се преизползват с много по-малко нови конструкции. Използването на съществуващото е с цел да се подкрепи грижата за природата, която е водеща в концепцията на тези игри“, поясни той.
Удивителен е фактът, че в Париж вече има над 1000 километра свързани с велоалеи, кметът на Париж Ан Идалго успява да осъществи планът VU, една стратегия, която има за цел до 2026 година, градът да бъде сто процента достъпен за колело.
"Пожелавам тези 1000 киломенра до няколко години да се случат в София, но целта 2026 за Париж, означава да той да бъде 100% достъпен велоград", изтъкна той. На промените хората реагират по-скоро позитивно. Констатациите са, че в града има все повече велосипедисти, с 45 процента увеличение на алеите за каране на велосипед и популяризиране на велосипеда.
Голямото урбанистично предизвикателство в подготовката на игрите е свързано с това, как Париж, който е наситен с културно наследство, да се превърне в терен за десет хиляди атлети, подчерта мосю Фавро.
85 процента от локациите за спорт вече съществуват.
"Това, което ме интересува много сега, са 4-те нови олимпийски спорта. Много съм любопитен да видя брейка, скейтборда, сърфа и спортното катерене", заяви още той.
Церемонията по откриването на тези олимпийски игри обещава да е грандиозна както никога досега.
Повече чуйте от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..