Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга дава насоки в разбирането на сложните алгоритми на заблудата

Чуйте разговора с автора Стефан Марков в "Радиокафе"

Стефан Марков представи "Алгоритми на заблудата..."
Снимка: Личен архив

В предаването "Радиокафе“ разговаряме с автора Стефан Марков, за книгата му “Алгоритми на заблудата. Фалшива информация и социални мрежи в епохата на постистина“

Книга, която разобличава псевдонауката и е пътеводител за критично мислещите в днешната сложна и тревожна обстановка. В свят, изпълнен с лъжи и заблуди, ангажиментът ни към истината трябва да е приоритет, призовава авторът.

Настоящата книга дава значими насоки в разбирането на съвременните (дез)информационни потоци, "икономиката на вниманието“ и сложните алгоритми на заблудата.

Дълбинното противоречие на съвремието ни едва ли може да остане незабелязано. Информацията ни залива отвсякъде, но фактите имат все по-малко значение, а за същността на истината липсва базисен обществен консенсус.

Този релативизъм е знак за социална криза, превзела всички модерни общества.

В подобни условия, в които технологиите създават перфектната среда, дезинформацията се множи застрашително, а социалната аномия (социологически термин, означаващ загуба на ценности, ориентири и норми) елиминира и последните прегради пред настъплението ѝ.

Възможно ли е заблудата във всичките й форми да има алгоритми и те да бъдат хванати?

"Често имаме погрешно разбиране за това, какво е алгоритъм. Алгоритъм всъщност е рецепта – как едно нещо се прави в конкретни стъпки – не само търсачките, социалните мрежи и компютрите работят с алгоритми“, твърди Стефан Марков. 

Има много начини как една заблуда, една невярна, фалшива информация, да се създаде, да бъде направена по-атрактивна за хората и как по-успешно да се ретранслира в обществото, допълни той. По думите му, зависи за къде говорим, защото всяка среда има своята специфика и своите обитатели, не навсякъде непременно едни и същи правила са най-добри и най-печеливши, но има базисни принципи, които работят безотказно.

“Заблуждаващата информация е вид убеждаваща. Тя е създадена преди всичко, за да убеди някого, не просто за забавление, ако е наистина сериозна, злонамерена, невярна информация, върху която се фокусирам в книгата ми, не върху сбърканата, защото и такава има“, уточни авторът.  

Днес всички “живеем“ в социалните мрежи, но хората избират коя мрежа да използват. Младите хора предпочитат повече визуалните, социални мрежи като Инстаграм или Тик-Ток. Трудно можеш да изкушиш с дълги текстове хора, които са установили, колко привлекателна е визията, за разлика от хората от определена възраст нагоре, които почти всички са ползватели на Фейсбук, посочи Стефан Марков.

В своята книга "Алгоритми на заблудата…“ той разобличава какво е заблуда или измама - дълъг списък с дейности, сред тях, хомеопатията, холистичната медицина, натуропатия, антиваксърство, детокс диети, астрология, екстрасензорни възприятия и други.

"Разбирам, че с изброяването на този списък си създавам кохорти от “врагове“ и разбирам, хората не обичат да им се казват такива неща, но науката има много строги и ясни критерии за това, какво е научно и какво не, това не са мои тълкувания на нещата", отбеляза Стефан Марков.

Намира ли място в списъка на заблудите религията, която също не е научно доказана?

Чуйте още интересни аспекти от разговора на Константин Лавсов и Мария Бояджиева в звуковия файл.

  • Стефан Марков е доктор по връзки с обществеността от ФЖМК, СУ "Св. Климент Охридски” (2013). От 2018 г. е асистент, а след това и главен асистент в Института по философия и социология (ИФС) към БАН, а от 2021 г. е първоначално хоноруван и по-късно щатен преподавател във Факултет по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ) на СУ „Св. Климент Охридски“. 
    Научните му интереси са фокусирани върху онлайн дезинформацията, теорията на комуникацията, психологическите аспекти на общуването, дигиталното разделение, теорията на PR и други аспекти на социалните науки.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45