Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмил Кърджилов: Затоплянето не е опасно, зеленият преход не бива да води до обедняване

Снимка: Pixabay

След юни и юли, гореща вълна с температури до над 35 градуса ще има в София и през август. Нормално е, все пак е лято. Горещините водят до дискомфорт, опасно е човек да се излага дълго на горещите слънчеви лъчи – особено за малки деца, възрастни и хронично болни, но е спорно дали глобалното затопляне като цяло води до по-големи проблеми за човечеството.

Това коментира пред БНР-Радио София журналистът Людмил Кърджилов, който задълбочено следи темата за времето и климата на Земята.

По думите му, учените са единодушни за настъпването на климатичните промени, но не и относно причините за тях. Промени е имало непрекъснато в хода на годините – и топли, и ледникови периоди.

Людмил Кърджилов

Учените са разделени и по въпроса дали зачестяват природните катаклизми. Според някои това просто не е вярно.

"Научната постановка гласи, че парниковите газове – резултат на човешката дейност, спъват инфрачервеното излъчване към космоса и по този начин се затоплят долните слоеве на атмосферата. Когато наречеш въглеродния диоксид вреден, хората започват да асоциират този безцветен газ със замърсяване. А без него не могат много растения. Замърсяването е съвсем друго – правим го с боклуци, с пластмаса и т.н.

Идеята, че чрез ограничения в индустрията, транспорта или енергетиката можем да повлияем върху климата, е погрешна и вредна, защото така ще спрем развитието, сигурността и подобряването на живота."

Кърджилов изтъкна, че в много отношения Европа е по-напред в стандарта на живот. В много други краища на света хората се стремят към индустриално развитие, за което им трябва енергия, по възможност много и евтина. Тя не може да се осигури чрез ВЕИ (възобновяеми енергийни източници). Трябва да има баланс.


Старият континент рязко завива към ВЕИ, загърбвайки всички други, дори АЕЦ. Но това има цена и неслучайно хората на последните евроизбори показаха негативното си отношение към Зелената сделка.

Може да не се лишаваме от другите производства на енергия, съществуват технологични решения за намаляване въздействието върху околната среда, подчерта журналистът.

"Преходът към зелена енергия е добра идея, защото тя е по-чиста. Но това трябва да става разумно, балансирано, да видим какво можем да направим за околната среда, без това да води до обедняване на хората", каза още Кърджилов.

Соларните панели няма да решат. Още не е намерен добър начин да съхраняваме енергия. Батериите не са решение, защото няма къде да ги съхраняваме, а и те също замърсяват.

"Затоплянето не е опасно, категорично. Това е цикличност. Имало е и други топли периоди. Не бива да се притесняваме от затоплянето в момента. Ако климатът се променя опасно, ще имаме проблем с производството на храна и изхранването. Преди 30-40 години сме произвеждали 400 млн. т. пшеница, сега произвеждаме близо 800 млн. тона годишно - посочи още Людмил Кърджилов. - По-топлият климат допринася за производството на повече храна. Освен това затоплянето може да допринесе за намаляване смъртността от студ."

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17