Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Владимир Симов: Има и оптимистичен модел на остаряването

Специалистът съветва по-възрастните: двигателна активност, социални контакти, креативност

Д-р Владимир Симов
Снимка: Изд. Изток-Запад

Можем да живеем по-дълго и по-важното – по-пълноценно, дори да остаряваме красиво. В това ни уверява, убеждава и съветва д-р Владимир Симов в над 700 страници на своята книга "Остаряването".

В труда си той търси пресечните точки на този психобиосоциален въпрос, обръща внимание и как той засяга един български пенсионер.

"Реших да напиша книга, достатъчно обхватна, която съчетава социологични фактори, невроконгитивните проблеми на деменцията, да отворя скритите страници на геронтопсихиатрията, да надникнат там, където специалистите разсъждават преди да изпишат рецепта", отбеляза специалистът и автор пред БНР-Радио София.

Неслучайно е озаглавил книгата по този начин, а не например „Старостта“, „Стареенето“.

Продължителността на живота нарасна до 81 г. средно, сега живеем по-дълго, но какво е качеството на живота, който живеем?

За да отговори на този не само риторичен въпрос, д-р Симов е направил справки, провел е много разговори с възрастни хора от различни места и с различно образование и професии. Разгледал е широко разпространени патологии, свързани с напредването на възрастта, различни страни на стареенето, как се случва този процес в динамика и как се преживява от хората.

Твърди, че в България институциите са в дълг към пенсионерите. Трябва да се създадат болнични и други структури, които да подкрепят хората. Да е ясна представата за състоянието, броя и самочувствието на българските пенсионери. Да има клубове и други структури, които да предлагат занимания на възрастните хора. Старостта да не се асоциира непременно с негативност. Да съществува по-оптимистичен модел на съществуване.

Д-р Владимир Симов изброи и най-важните съвети, които човек може да изведе от книгата:

1. Запазване на физически добра форма през годините – да се полагат усилия според възрастта и болестите за ежедневна активност. (Софиянци се качват на Витоша, ама обикновено - в събота и неделя.) Да има всякакво движение – не само като чисто спортни прояви, но и танцуване.

"Танцът е мощна техника за конгитивно съхраняване, по-силно от кръстословици и судоку. Помага за поддържане на координацията, има социална връзка с партньора, разучаване на нови стъпки, емоция, подчерта д-р Симов.

2. Поддържане на социални връзки – семейство, колеги и близки приятели, широк кръг познати. Обикновено след 50 г. човек остава предимно с тесния кръг, фокусира се върху тях, отглежда внуци. Комуникацията кара хората да се чувстват оценени, подкрепени и обичани, дава взаимно обогатяване с емоции.

3. Креативност – това не е само творческата страна на живота, а също така интелигентност и мъдрост, капацитет за адаптиране, способност за поглеждане на проблемите от повече страни. Засяга и наша способност в по-напреднала възраст.

По думите на автора на "Остаряването" кривата на креативността е U-образна. Пиковете ѝ  са между 20 и 30 г. и 60 до 75 г.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.

  • Владимир Симов завършва медицина, след което специализира психиатрия и психотерапия. Работи в различни психиатрични структури и клиники в София. Сертифициран психотерапевт е по диалектична бихейвиорална терапия, терапия на схемите и хипнотерапия. Бил е заместник-председател на Българско общество по аналитична психология К. Г. Юнг. За изследванията си в областта на психиатрията е отличен с две международни награди.
    През последните 15 години работи в чужбина – първоначално във Великобритания, където съчетава работата си като психиатър с преподавателска дейност, а днес живее и работи във Франция.
    Наред с медицинското си образование, Симов завършва театрална режисура в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“, а по-късно специализира оперна режисура. Има реализирани театрални спектакли и една оперна постановка. Автор е на романа „Мъж и Жена сътвори го“; есеистичната книга „Пространства на мълчанието“ и сборника от разкази „Непокорни пеперуди“. Владее английски, френски и руски език.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28

"Форум", 17.01.25: Редовно правителство, но с цената на какво?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът доц. Иво Инджов и макроикономистът, експерт в сферата на икономиката на здравеопазването Аркади Шарков. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те обобщиха всички коментирани през седмицата теми: - 2025 - започва ерата на ново поколение в годината на технологиите, изкуственият интелект и новата реалност..

публикувано на 17.01.25 в 19:05

Боровец отбелязва Световния ден на снега с дневна лифт карта от един лев за деца

На 18 януари 2025 г., за 14-и път Боровец ще отбележи Световния ден на снега. Тази година концесионерът "Бороспорт" ще зарадва най-малките любители на ските с дневна лифт карта от един лев за деца от 7 до 13 години и с безплатни едночасови уроци за начинаещи по ски и сноуборд, каза пред Радио София изпълнителният директор на "Бороспорт“ Василия..

публикувано на 17.01.25 в 18:25