Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Владимир Симов: Има и оптимистичен модел на остаряването

Специалистът съветва по-възрастните: двигателна активност, социални контакти, креативност

Д-р Владимир Симов
Снимка: Изд. Изток-Запад

Можем да живеем по-дълго и по-важното – по-пълноценно, дори да остаряваме красиво. В това ни уверява, убеждава и съветва д-р Владимир Симов в над 700 страници на своята книга "Остаряването".

В труда си той търси пресечните точки на този психобиосоциален въпрос, обръща внимание и как той засяга един български пенсионер.

"Реших да напиша книга, достатъчно обхватна, която съчетава социологични фактори, невроконгитивните проблеми на деменцията, да отворя скритите страници на геронтопсихиатрията, да надникнат там, където специалистите разсъждават преди да изпишат рецепта", отбеляза специалистът и автор пред БНР-Радио София.

Неслучайно е озаглавил книгата по този начин, а не например „Старостта“, „Стареенето“.

Продължителността на живота нарасна до 81 г. средно, сега живеем по-дълго, но какво е качеството на живота, който живеем?

За да отговори на този не само риторичен въпрос, д-р Симов е направил справки, провел е много разговори с възрастни хора от различни места и с различно образование и професии. Разгледал е широко разпространени патологии, свързани с напредването на възрастта, различни страни на стареенето, как се случва този процес в динамика и как се преживява от хората.

Твърди, че в България институциите са в дълг към пенсионерите. Трябва да се създадат болнични и други структури, които да подкрепят хората. Да е ясна представата за състоянието, броя и самочувствието на българските пенсионери. Да има клубове и други структури, които да предлагат занимания на възрастните хора. Старостта да не се асоциира непременно с негативност. Да съществува по-оптимистичен модел на съществуване.

Д-р Владимир Симов изброи и най-важните съвети, които човек може да изведе от книгата:

1. Запазване на физически добра форма през годините – да се полагат усилия според възрастта и болестите за ежедневна активност. (Софиянци се качват на Витоша, ама обикновено - в събота и неделя.) Да има всякакво движение – не само като чисто спортни прояви, но и танцуване.

"Танцът е мощна техника за конгитивно съхраняване, по-силно от кръстословици и судоку. Помага за поддържане на координацията, има социална връзка с партньора, разучаване на нови стъпки, емоция, подчерта д-р Симов.

2. Поддържане на социални връзки – семейство, колеги и близки приятели, широк кръг познати. Обикновено след 50 г. човек остава предимно с тесния кръг, фокусира се върху тях, отглежда внуци. Комуникацията кара хората да се чувстват оценени, подкрепени и обичани, дава взаимно обогатяване с емоции.

3. Креативност – това не е само творческата страна на живота, а също така интелигентност и мъдрост, капацитет за адаптиране, способност за поглеждане на проблемите от повече страни. Засяга и наша способност в по-напреднала възраст.

По думите на автора на "Остаряването" кривата на креативността е U-образна. Пиковете ѝ  са между 20 и 30 г. и 60 до 75 г.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.

  • Владимир Симов завършва медицина, след което специализира психиатрия и психотерапия. Работи в различни психиатрични структури и клиники в София. Сертифициран психотерапевт е по диалектична бихейвиорална терапия, терапия на схемите и хипнотерапия. Бил е заместник-председател на Българско общество по аналитична психология К. Г. Юнг. За изследванията си в областта на психиатрията е отличен с две международни награди.
    През последните 15 години работи в чужбина – първоначално във Великобритания, където съчетава работата си като психиатър с преподавателска дейност, а днес живее и работи във Франция.
    Наред с медицинското си образование, Симов завършва театрална режисура в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“, а по-късно специализира оперна режисура. Има реализирани театрални спектакли и една оперна постановка. Автор е на романа „Мъж и Жена сътвори го“; есеистичната книга „Пространства на мълчанието“ и сборника от разкази „Непокорни пеперуди“. Владее английски, френски и руски език.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Язовир „Искър“

Три приятни в жегите места, където има какво да правите (недалеч от София)

В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за  три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..

публикувано на 28.07.25 в 16:37
Д-р Надя Дзелепи и д-р Анна Кирова

Младите д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи от НКБ взеха с успех европейски изпит

Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..

публикувано на 28.07.25 в 15:35

Туристическият гаранционен фонд ще осигури сигурност за оператори и клиенти

След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..

публикувано на 28.07.25 в 14:45
Константин и Сана Драгови

Шри Шри Рави Шанкар ще потопи 8000 българи в "Блаженство сред хаoса"

Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 13:17

Картини от Кристо, Вешин и Нерон - в "летните акценти" на галерия "Нюанс"

Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..

публикувано на 28.07.25 в 12:26
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..

публикувано на 28.07.25 в 11:13

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40