Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 3 август

Джейсън Майлс с Лисабонския си квартет - в първата вечер на Банско джаз фест

| Интервю
Джейсън Майлс
Снимка: banskojazzfest.bg

След броени часове на 3 август ще се открие 27-ото издание на "Банско джаз фест".
В продължение на 8 фестивални вечери - до 10 август, на сцената ще се изявяват музиканти от 18 държави.
Едно от най-големите имена в програмата на фестивала тази година, е Джейсън Майлс.

Той е продуцент, кийбордист, композитор, аранжор, носител на няколко награди „Грами”. Със своя огромен набор от таланти и впечатляваща музикалност Майлс е допринесъл за успеха на безброй суперзвезди като Майлс Дейвис, Майкъл Джексън, Арета Франклин, Шака Хан, Гроувър Уошингтън Джуниър, The Crusaders, Стинг и много други. Революционното му синтезаторно програмиране на албума TuTu на Майлс Дейвис допринася за това албумът да спечели „Грами” през 1986 г.
Работи и с Лутър Вандрос, включително за хитовете му, отличени с "Грами”.

 Майлс печели „Грами” като продуцент на Стинг (отличен в категорията "Най-добър мъжки поп вокал” през 2000г. за "She Walks This Earth".

"Джейсън Майлс повиши нивото на съвършенство на музикантите, които са имали щастието да работят с него, сред които съм и аз. Работата му с Майлс Дейвис и Маркъс Милър определя съвременното лице на джаз музиката" – казва за него Роберта Флек.

През 2023 г. Майлс се премества от Ню Йорк в Лисабон. Благодарение на помощта на приятели и контакти той успява веднага да се насочи към намирането на най-добрите музиканти в Португалия, за да създаде нов и свеж звук.

The Lisbon Electric 4Tet е резултат от музикалната среща на Джейсън Майлс с трима от най-добрите португалски музиканти: Вики Маркес (барабани), Ями Алоела (бас) и Тиаго Оливейра (китара). Заедно те създават уникална „лисабонска смес”, включваща и атмосферата на Ню Йорк, която Джейсън носи със себе си, комбинирайки джаз и фънк с дълбок груув.

В момента Джейсън Майлс живее в Португалия и идва у нас заедно със своя лисабонски проект и много истории за разказване.

Чуйте какво сподели той в интервю за Българското национално радио, започвайки от това, което знае за българската музика. 

С него разговаря Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.02.25: Битката за регулаторите – парцелиране на държавата по интереси

Седмичните коментатори на "Форум" днес се спряха на следните теми: Битката за регулаторите (КЗК, КФН, КРС, КЕВР). Разпределение на властови ресурс. Парцелиране на държавата по интереси. Те трябва да се независими и да защитават интересите на потребителите и на държавата. А дали е така? Ако се нарочи някой кандидат за нечий човек (на Пеевски, на..

публикувано на 26.02.25 в 18:35

Бойко Таков: Иновациите ни се нуждаят от подкрепа по пътя им към пазара

" Идеята на иновациите е да решават определени нужди и проблеми на хората и само тогава те могат да намерят място на пазара и да бъдат комерсиализирани", посочи д-р Бойко Таков – шеф на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП). Той беше специален гост на международната конференция за иновации "Ïnnovation..

публикувано на 26.02.25 в 18:05
Доц. Стелиян Димитров

Липсват локални изследвания за това как климатът в България се променя

Проведе се 11-то издание на международната конференция за иновации Innovation Explorer. Тази година събитието протече под надслов “Екстремен свят”. В началото на форума беше уточнено, че макар и абстрактно, това понятие най-добре описва динамичния свят, в който живеем.  Програмата поставя фокус върху екстремните климатични бедствия, екстремният..

публикувано на 26.02.25 в 17:36
Анна-Мария Въртовска и Тошо Йосифов

Анна-Мария Въртовска с премиера на новата си песен "Thirty"

Изпълнителката Анна-Мария Въртовска представи в ефира на Радио София новата си песен "Thirty". На 8 март Ани ще празнува 30-ия си рожден ден и с “BANDANNA”, освен страхотен лайв, ще подарят и нов сингъл, и видео клип към него с тематичното заглавие "Thirty", написано в чест на този рожден ден. Освен Анна-Мария Въртовска - вокали и пиано, част от..

публикувано на 26.02.25 в 17:23
Д-р Ния Чакърова, председателят на Столичната лекарска колегия д-р Асен Меджидиев, ректорът на МУ-София проф. Бойчо Ланджов  и д-р Любомир Гайдарски

Лекарите със "Златен Хипократ" са д-р Ния Чакърова и д-р Любомир Гайдарски

Близо 600 лекари от софийския Медицински университет днес положиха Хипократова клетва на тържествена церемония в зала 1 на НДК. 224 от Випуск 2024 са българи, а 353 – от чужбина: Северна Македония, Гърция, Великобритания и други страни. Анкета сред младите лекари показва, че сред най-желаните специалности са педиатрия, кардиология, хирургия,..

публикувано на 26.02.25 в 16:24
Заливът Ха Лонг във Виетнам

Изложбата "Без причина" - за пътуването, което маркира миговете в живота

Галериите от улица "Цар Самуил" имат сдружение, наречено "Посока Самуил". Имат си и традиция - всеки последен четвъртък от месеца работят с удължено работно време и предлагат нещо допълнително към показаните изложби.  Този четвъртък допълнителното към изложбата в галерия "Контраст" ще бъде Емил Данаилов, чиято фотоизложба "Без причина" е наредена..

публикувано на 26.02.25 в 16:02
Кирил Манолов като Фалстаф в спектакъл с диригент Рикардо Мути

Баритонът Кирил Манолов за премиерата на "Фалстаф" в Софийската опера

Софийската опера ще представи премиерно “Фалстаф“ от Джузепе Верди. В предаването „Радиокафе“ баритонът Кирил Манолов разказа за представлението. “Фалстаф“ е наистина много специална опера за мен, защото това бе ролята, която ме изведе на истинската международна сцена.  С тази роля започнаха да ме канят в много големи театри и много..

публикувано на 26.02.25 в 15:30