Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблемите в образованието

Снимка: Радио ВИДИН

Темата за санкциите в училище отново излезе на дневен ред, макар и в разгара на лятото, когато училищата са затворени. Председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов излезе с голям пост във фейсбук, в който определя неспазването на правилата и липсата на санкции за най-големия проблем в родното ни образование. Той направи коментар по темата пред Радио София.

"За голямо съжаление броят на нарастващите елементарни и не чак толкова елементарни нарушавания на правилата стават ежедневие и до голяма степен се приемат като нещо съвсем нормално. А то не е така. Каквото и да си говорим, училището е място където се създават правила, създават се навици и всеки един от нас, които сме малко по-големи, израснали сме по различно време и в различни времеви отношения знаем прекрасно, че доброто поведение се гради тъкмо в училище. Сега обаче, в днешно време, по различни причини училището е място за една своеобразна анархия", каза Стаматов.

Той посочи, че неспазването на правилата и липсата на санкции е един от сериозните проблеми в образованието. По думите му разговарянето с голяма част от родителите става все по-трудно и те не са съгласни дори с елементарни забележки. Когато стане въпрос за нещо по-сериозно се прибягва към заплахи от тяхна страна и съответно учениците нямат уважение към институцията.

"Аз съм убеден, че родителите имат своите ангажименти, работа и отиването в училище не трябва да бъде ежедневие. То трябва да бъде само в много краен случай тогава, когато има някакъв поведенчески проблем, или пък трябва да бъдат запознати с оценките, знанията, или незнанията на детето им. Но точно в такива моменти се получава, че за голямо съжаление или са заети, или неглижират до голяма степен даден проблем", сподели Стаматов.

Според думите му с всяка изминала година броят на родителите, които се противопоставят на училищната система расте. Освен това подчерта, че лятото е време за дебат и обмисляне на основните проблеми, които са съществували в предходните учебни години. Също така каза, че трябва да се направят и законодателни промени и подзаконовите нормативни наредби.

"Истината е, че в момента няма санкции. Ще ги изброя - забележка, предупреждение за преместване и преместване. Първите две имат изцяло духовен формат, тоест среща на учител с родител и изговаряне, че ученикът има забележка, ако родителят дойде. Второто е същото, разговор на директора след решение на педагогическия съвет и отново нищо. Самият ученик остава с усещането, че каквото и да направи няма нищо да се промени в поведението на хората, които са с него", заяви той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29