Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново медал за България от космическия лагер по модел на НАСА

Снимка: Център за творческо обучение

Ния Парушева беше отличена за най-добро представяне в Space Camp Turkiye. Space Camp Türkiye предоставя интензивна програма, фокусирана върху STEAM (наука, технологии, инженерство, изкуства и математика), която включва практически дейности и работа в екип. Участниците имат възможността да използват различни тренажори и симулатори, които пресъздават реални космически мисии, осигурявайки незабравими изживявания и ценни умения.

Това е един от двата космически центъра за обучение в света, създадени по модел на NASA. Намира се в град Измир, Западна Турция и разполага с обособен комплекс, съоръжения "Аврора" и "Дискавъри", тренажори и симулатори, с които се обучават космонавтите, както и няколко контролни зали и лаборатории. Център за творческо обучение е официален партньор на програмата за България.

Тази година 201 деца от България участват в космическия лагер. Голяма част от тях са стипендианти. Ния Парушева от 26 СУ "Йордан Йовков" от София спечели индивидуален медал за изключително представяне. Това забележително постижение е плод на нейната упоритост и страст към науката и космоса. Тя получи приза сред близо 200 участници от 5 държави. За да стигне до лагера, по-рано талантливата ученичка спечели 50% стипендия, която ѝ даде възможност да участва в този престижен лагер. Тя, както и Диляна Георгиева, програмен мениджър Space Camp в Център за творческо обучение разказаха подробности пред Радио София.

Интересът на младата любителка на космоса датира от ранните й детски години, когато с баща си са взели първия телескоп. Гледали са звездите всяка вечер и оттогава тя мечтае да стане астронавт. Тя поясни, че на космическия лагер в продължение на 7 дни се следва графика на астронавтите в Международната космическа станция (МКС). След закуска, денят им протича в упражнения на симулаторите и лекции.

"Всяка година забелязваме все по-голям ръст, все по-голям интерес на по-голям брой участници в конкурса, по-голям брой деца, които заминават. Вървим нагоре, вървим към това да даваме повече шансове и възможности", отбеляза Георгиева.

Програмата е с конкурсна насоченост, децата участват с есе или видео, като могат да избират дали да се представят на български, или английски език. Това, което журито очаква да види е не толкова знание, колкото интерес и любопитство, заяви тя.


Ния Парушева е решила да се обучава в училище на дизайн на детски играчки и сувенири. Защо?

"Аз много обичам да творя и ми се отдаде възможност да уча в това училище", сподели тя. 

А как съчетава космоса с творчеството? Парушева отбеляза, че има много интереси и се придържа към всички от тях.

"Ние всяка година се стремим да залагаме в темите както по-научен и философски елемент, какъвто е примерът с творбата на Ния", каза Георгиева.

Как космосът събира и разделя хората?

Парушева подчерта, че той ги събира и разделя заради мненията им. Някои хора мислят, че в него няма живот, но трети мислят, че има. Тя е от тези, които мислят, че има живот.

Относно реализацията на децата участващи в лагера Диляна Георгиева поясни, че има възможности, но не са много. Обичайното, което се случва с младежите, които преминават през програмата е, че голяма част от тях се насочват към техническите специалности и такива, свързани с науката и инженерството. От тази година, в СУ за първи път ще има магистърска програма по астробиология. Класовете пътуват заедно със своите учители и в лагера могат да демонстрират това, което са разработили през учебната година, каза тя.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празник на община Мирково

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..

публикувано на 04.05.25 в 10:31
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55
Андрей Димитров

Скептицизмът на по-възрастните ме мотивира

Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..

публикувано на 03.05.25 в 10:43