Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 16 ноември 2024

Нощта на театрите през тази година ще бъде под мотото "Изправени пред сянката"

Сянката може да е тъмната страна, но и сила, твърдят организаторите. Чуйте.

Снимка: "Нощ на театрите"

Европейската инициатива "Нощ на театрите" тази година ще бъде на 16 ноември. Българското издание ще се проведе за дванадесета поредна година, а организаторите избраха "Изправени пред сянката" за основно послание.

Зад идеята за "Нощ на театрите" стои Елеонора Роси - театрален режисьор, актриса и преподавател по Драма в Театралната консерватория в Льо Ман, Франция. Нейният концептуален план La Nuitée - The Intercultural Night Of European Theater поставя началото на Европейската нощ на театъра.La Nuitée е специално събитие, което празнува Европейския театър.

 По думите на организаторите "Европейска нощ на театъра" е международна инициатива, обединяваща театрални компании от цяла Европа. "Нощта" е иновативна интерпретация на театралното изкуство, която е насочена към развитие на публиките и пълноценното им участие в културния контекст на всяка от държавите-участнички в проекта. Нейната мисия е да показва театралната креативност във всички форми, като обединява творческите индустрии, разширява театралната мрежа чрез обмен на идеи и опит,  привличайки публики от всички възрасти", разказват те. 

Много български творци и тази година застават с лицата си като посланици на инициативата – режисьорите Галин Стоев, Диана Добрева, Явор Гърдев, Антон Угринов, драматургът Александър Секулов, актьорите Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Михайлов, Деян Ангелов, Ованес Торосян, Константин Еленков, Мартин Димитров, Теодора Духовникова, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Боряна Братоева, прима балерината Марта Петкова и премиер-солистът Никола Хаджитанев. Всички те, освен като гости в традиционния Live Cam, ще се включат и в емблематичния фотографски проект „Нощни персонажи", отбелязват още от екипа.

Нощта на театрите е част от Календара на културните събития за 2024 г. на Столична Община. Инициативата се осъществява и с подкрепата на Министерството на културата.

Повече разказа пред Радио София Мария Панайотова – представител на "Нощ на театрите" за България:

"Идеята на тази европейска платформа е да привлича младите зрители в театралните зали, както и тези, които по принцип ходят на театър, да имат възможност да видят нещо по-различно, да отидат а театър в по-различен часови пояс. Да се срещнат с актьорите, да надникнат зад кулисите. Смея да твърдя, че за 12 години успяхме да наложим този модел и на българския театрален пазар и резултатите са повече от задоволителни и доста вдъхновяващи за нас, защото повече от половин милион зрители влязоха в театралните зали, както и във всички локации в които Нощта на театрите успява да създаде театрално съдържание", посочи тя.

Всяка година организаторите избират по едно основно послание.

В предстоящото издание то е "Изправени пред сянката". да не би да предупреждава за надвиснала опасност?

"Хубавото е, че това послание дава поле за много интерпретации. Нашата изходна точка беше, че подготвяме дванадесето издание на инициативата, а 12 е едно число символ на край и начало и отваря нови възможности. Затова избрахме да направим равносметка, но не по стандартния начин, а като погледнем а нещата през "сянката" ни – другата, в повечето случаи тъмна страна, като в момента експериментираме както с въображението. Това е така и с реалността, защото реално нощта съществува и през сянката ни, а тя, в зависимост как я използваме може да бъде и супер сила за нас самите. Стигнахме до посланието "Изправени пред сянката", поглеждайки към Юнг, но и към българската традиция за вграждането на сянката в нещо в което виждаме смисъл", разкри Мария Панайотова.

"Всяка година каним абсолютно всички театри да се включат в Нощта на театрите, като самите ръководства и екипите решават какво съдържание да предложат. Съгласно концепцията на инициативата, ние не налагаме да се включат с определен тип или брой съдържание", допълни още тя.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В миналото с бъдещето

Обектите под закрилата на Юнеско в България и Италия са във фокуса на второто издание на форума „История и бъдеще“, който ще се проведе на 7 октомври в НИМ под патронажа на Министерството на културата. Инициатор на събитието е Н.Пр. Джузепина Дзара, посланик на Италия в България, а зад идеята застават и ИТА Агенция София, Италианския културен..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51