Народът ни нарича днешния ден Голяма Богородица и почита Божията Майка като покровителка на майчинството и на жените, като пазителка на семейното огнище. Всяка година на 15 август към църквите и манастирите в България, носещи името на Богородица, се стичат хиляди вярващи, а някои от богомолците в навечерието на празника остават да преспят в храмовете. В средата на август чудотворната икона на Пресвета Богородица "Троеручица" привлича стотици поклонници в Троянския Балкан. След Божествената литургия, от светата обител тръгва литийно шествие с чудотворната икона до малък параклис в местността "Могилата", където светинята била донесена за първи път от странстващи монаси. Там се отслужва водосвет, а после всеки от дошлите има възможност да се поклони пред образа на Божията Майка. Подробности по темата разказа доц. д-р Екатерина Дамянова, преподавател по Библейска история и Бибейска археология в Богословския факултет на Софийския университет.
"Това е един празник, който е свързан с една раздяла, подобно на Възнесение Господне, когато сякаш ние сме лишени от Божието присъствие, когато Той се отдалечава от нас. Така и при Успението на Пресвета Богородица наред с тъгата и раздялата има една радост за това, че тя е наша застъпница и че това, което песнопението казва "в рождеството си съхранила девството" и в успението си тя не отстъпва, не оставя света и побеждава смъртта. Като майка на живота се връща при своя син.С това нейно отиване, с това нейно Успение тя става още по-силна наша застъпница", каза доц. д-р Екатерина Дамянова.
Тя допълни, че всеки, който се уповава на Пресвета Богородица може да бъде сигурен, че има най-силна подкрепа и помощ във всеки един момент. По думите й Пресвета Богородица е застъпница на всички християнски общности. На много места в страната ще бъдат извършени т. нар. "курбани", но ние като християни не трябва да превръщаме събирането и храната като самоцел и да измести най-важното, което ще се случи в храма - Светата Евхаристия.
Доц. д-р Екатерина Дамянова заяви, че фолклорът е задушаване и преиначаване на християните празници. Прикрепянето на суеверия и езически практики водят до поругаване на самия празник и трябва да бъдем внимателни, когато правим едно или друго и да не се увличаме в някакви детайли, или разпоредби, които не са в духа на църквата.
"Трябва да знаем, че службата, Евхаристията, жертвата е в центъра на храма, Светата Евхаристия, причастието, което мнозина ще вземат днес след краткия, но достоен пост", каза тя. Относно чудотворността на иконите доц. д-р Дамянова сподели, че всяка една е чудотворна. Дори тази, която е в ежедневния вестник. Иконата не като художествено произведение помага, а първообразът.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..