Народът ни нарича днешния ден Голяма Богородица и почита Божията Майка като покровителка на майчинството и на жените, като пазителка на семейното огнище. Всяка година на 15 август към църквите и манастирите в България, носещи името на Богородица, се стичат хиляди вярващи, а някои от богомолците в навечерието на празника остават да преспят в храмовете. В средата на август чудотворната икона на Пресвета Богородица "Троеручица" привлича стотици поклонници в Троянския Балкан. След Божествената литургия, от светата обител тръгва литийно шествие с чудотворната икона до малък параклис в местността "Могилата", където светинята била донесена за първи път от странстващи монаси. Там се отслужва водосвет, а после всеки от дошлите има възможност да се поклони пред образа на Божията Майка. Подробности по темата разказа доц. д-р Екатерина Дамянова, преподавател по Библейска история и Бибейска археология в Богословския факултет на Софийския университет.
"Това е един празник, който е свързан с една раздяла, подобно на Възнесение Господне, когато сякаш ние сме лишени от Божието присъствие, когато Той се отдалечава от нас. Така и при Успението на Пресвета Богородица наред с тъгата и раздялата има една радост за това, че тя е наша застъпница и че това, което песнопението казва "в рождеството си съхранила девството" и в успението си тя не отстъпва, не оставя света и побеждава смъртта. Като майка на живота се връща при своя син.С това нейно отиване, с това нейно Успение тя става още по-силна наша застъпница", каза доц. д-р Екатерина Дамянова.
Тя допълни, че всеки, който се уповава на Пресвета Богородица може да бъде сигурен, че има най-силна подкрепа и помощ във всеки един момент. По думите й Пресвета Богородица е застъпница на всички християнски общности. На много места в страната ще бъдат извършени т. нар. "курбани", но ние като християни не трябва да превръщаме събирането и храната като самоцел и да измести най-важното, което ще се случи в храма - Светата Евхаристия.
Доц. д-р Екатерина Дамянова заяви, че фолклорът е задушаване и преиначаване на християните празници. Прикрепянето на суеверия и езически практики водят до поругаване на самия празник и трябва да бъдем внимателни, когато правим едно или друго и да не се увличаме в някакви детайли, или разпоредби, които не са в духа на църквата.
"Трябва да знаем, че службата, Евхаристията, жертвата е в центъра на храма, Светата Евхаристия, причастието, което мнозина ще вземат днес след краткия, но достоен пост", каза тя. Относно чудотворността на иконите доц. д-р Дамянова сподели, че всяка една е чудотворна. Дори тази, която е в ежедневния вестник. Иконата не като художествено произведение помага, а първообразът.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..