Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца:
"В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс между патината на времето и абсолютно спонтанните рисунки." (Зорница)
"Липсват ми претенциите на класическия художник, преминах към играта. Но играя с мисъл и с уважение към издателите. Връзката ми с тях като автор ми е достатъчна. Всичко, което е израз на свободната мисъл - там е моят интерес. Човешката ни същност е да фантазираме и да си представяме световете в добро." (Явор)
"Мил домашен комар" възникна спонтанно, на шега. Текстът тръгна от смеха, че комарът в дома ми е като втори домашен любимец. Поемата престоя известно време, предположих, че ще я илюстрира с едих замах, както се размазва комар. Подходяща е за четене на глас. Струва ми се забавно да се драматизира, леко театрално е." (Зорница)
"Любима е на тригодишно момиченце и на мен - харесва ми, че е написана като песен, освен смисъла, който създава моста между родител и дете. Като жужене е, текстът достига по различен начин до всеки читател. Казах на Зорница, че искам да я рисувам като жужене, нямах начин да знам накъде ще ме отведе. Увлече ме и ми отне две години. Книгата стана неочаквана. Оставих корицата за накрая. Тя е като апогей на моя труд. Върна ми се желанието за жужене. Имаше и по-нечетлив вариант." (Ясен)
Какви са темите и темичките в книгата и защо тя е сред най-търсените - в звуковия файл.
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..