Наистина, в бъдеще се очаква да работим повече години, но мнозина и сега искат да го правя. Това не е наказание. Хората не трябва да се плашат от тенденциите, очертани в Доклада на НОИ по отношение на пенсионната система.
Това коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.
Документът не казва, че трябва да удвоим социалната тежест. Не може половината от заплатата да отива в НОИ, това ще доведе до увеличаване на сивия сектор. Пенсионната система работи с държавна добавка – с приходи от акцизи, ДДС и пр. И това ще продължи, обясни експертът.
"Дори увеличението на максималния осигурителния праг се посреща с остри негативни реакции, а какво да говорим, ако се вдигне осигурителната тежест на всички. Трябва да се търси балансиран подход. Важно е общото състояние на бюджета и икономиката.
През последните 5-6 години не само изпълняваме т.нар. швейцарско правило (за определяне размера на пенсиите), а и превишаваме. Даваме по-високи пенсии, отколкото правилото го предполага. Дефицитът за увеличените пенсии се компенсира и с външен дълг, който ще трябва да връщаме. Процесите зависят и от политическите решения, и от възможностите на бюджета, от икономическия растеж.
Петър Ганев отбеляза, че все пак до 2070 г. България ще навлезе в период, когато и пенсионерите ще намаляват като брой.
Той изрази убеденост, че „поколението, което в момента е в активна възраст, ще има по-достойни пенсии, отколкото нашите майки и бащи“.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Замърсяването с азотен оксид в София през 2024 година се е увеличило, алармират от екологично сдружение "За Земята". В над 90% от точките в града, в които организацията проследява нивата на азотен оксид, средногодишните концентрации са над законовата норма, а във всички точки - над препоръчителните нива според Световната здравна организация...
Район “Панчарево“ е единственото населено място в България спечелило проект за енергийна ефективност на уличното осветление към Националния доверителен екофонд. Той включва селата Бистрица, Лозен и Панчарево. Проектът е на стойност над 1 900 000 лв., като НДЕФ ще осигури 25% от общата стойност на проекта, което значително ускорява..
Днес на много места ще продължи да вали сняг или дъжд и сняг, но от запад валежите ще започнат да отслабват и спират, а облачността да се разкъсва и намалява. До вечерта облачността ще намалее над по-голямата част от страната, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще бъде слаб до умерен от северозапад, в Източна България от север. Максималните температури ще бъдат..
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..