Татяна Павлова е от екипа на новия театър "Артвент" в София, който ще стартира от този сезон. Той ще отвори врати в едно пространство, като цяло добре познато на софиянци, това е "Аула Максима" в сградата на университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).
"Много съм щастлива, че можем да си партнираме с нашите любезни домакини, че това ще бъде новият дом за театър в София и причината е, че няма достатъчно място за култура в София. Сцената на театър "Артвент" ще приюти едни от най-харесваните постановки в театралния афиш и с чисто сърце мога да кажа – едни от най-харесваните и добри актьори", сподели Татяна Павлова в предаването "Радиокафе".
"Театралното изкуство е ценено и търсено у нас. Театрите са посещавани и от все повече хора, все повече млади хора реагират на рекламите които виждат в социалните мрежи и оттам си купуват билети. Наблюдаваме ръст с около 25-30% на хората на възраст между 20 и 30 години и това е много радостно, защото във времето в което всички ние сме на скоростта на скролването в социалните мрежи, е чудесно, че има такова съдържание, което задържа вниманието за повече от 3 секунди и провокира интереса към театъра", отбеляза Павлова. "Самото ходене на театър е едно преживяване – да се подготвиш, да отидеш, след това да си тръгнеш и с голяма надежда да си кажеш – беше страхотно! Има си култура за ходене на театър", разкри още тя.
Как се променя тази култура, имайки предвид локацията на театър "Артвент"?
"Ние я адаптираме така, че да предостави максимално театрална атмосфера и усещане на публиката. Съвсем скоро, на 17 септември, когато е първото представление там – "Заклеваш ли се в децата?" с Весела Бабинова и Владимир Зомбори, хората които посетят представлението ще попаднат в истински театрален салон, залата е много голяма, приятна, като усещане носи годините и спомените на много други събития по-скоро свързани с академичната общност и мисля, че добре ще и прилягат културните събития и театралните постановки, които ще бъдат поставени там" изтъкна Татяна Павлова.
Каква е идеята, концепцията и какво по-различно може да очаква публиката?
"Искаме да предложим едно цялостно преживяване – хората да идват на театър не само да гледат представлението, но да го отбележат в своя календар като събитие, да гледат представлението в хубава обстановка. И преди там където сме провеждали нашите постановки, сме правили срещи с актьорите имало е дискусия, надяваме се тази добавена стойност и естествено качеството на самите представления, да стимулира още хора, освен онези, които редовно ходят на театър, да се запознаят с него, да го харесат и да продължат, заявиха още от "Артвент".
Тематиката на представленията е различна по скалата на забавленията и сериозността. Имаме различни предложения, които смятаме, че ще допаднат на хората", увери още Татяна Павлова.
Елегантна неформалност
В екипа няма да има основна трупа, защото механизмът ще бъде малко по-обърнат, вече имаме представления, които подготвяме, подготвят се и нови. Първата премиера ще бъде през ноември, до края на сезона ще има поне още две, в готовите продукции ние работим с много и различни актьори", каза още Павлова. Още от имената на екипа, който стои зад театър "Артвент" и за мястото на държавата и институциите в подобни проекти, чуйте от разговора в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..