Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За първи път

"Киберсигурност" е в списъка на професионалното образование на МОН

Снимка: БГНЕС

След като преди дни Министерство на образованието и науката утвърди нов Списък на професиите за професионално образование и обучение, стана ясно че в него влиза и професията "Киберсигурност".

По този начин българската образователна система се привежда в унисон с Европейската рамка на уменията в киберсигурността (European Cybersecurity Skills Framework -ECSF).

Създаването на самостоятелна професия „Киберсигурност“ в направление „Сигурност и отбрана“ е дългогодишна идея на Съюза за стопанска инициатива, член на Европейската организация по киберсигурност, реализирана с експертната подкрепа на представителите на Цифровия иновационен хъб „Тракия“ (ЦИХТ), провеждащ безвъзмездни обучения в сферата на киберсигурността за бизнеса и публичния сектор у нас по проект Cyber4AllSTAR, финансиран по програма „Дигитална Европа“ на Европейската комисия и друга - на Министерството на иновациите и растежа.

"Често регулациите закъсняват или догонват. Можеше киберсигурността да не бъде включена още години. Моментът е много подходящ и това ще е от полза за бизнеса – коментира пред БНР-Радио София Станислав Атанасов, киберексперт, ръководител на обучителния кибер полигон на ЦИХТ. – Специалист не се става в училище, но важното е някои ученици да тръгнат по този път, да получат основата и да се развиват."

В хъба на Атанасов са направили пилотна програма за училище.

"Видяхме, че в повечето случаи учителите нямат нужната подготовка. Киберсигурността съдържа в себе си много познания и умения, това е интердисциплинарна наука."

По думите на Атанасов, имаме добро законодателство, проблемът възниква при законоприлагането.

Снимка: Ани Петрова

"За съжаление повечето хора, които стоят онлайн, са потребители, нямат познания кое как се случва в дигиталната среда, да не говорим за знаят как да се пазят сами. Все пак, никой не е толкова възрастен, че да няма нужда от учене. Хората и възрастните за различни. Някои от по-старите хора са „аналогови“, други по-лесно възприемат новите технологии. Понякога на тази база има и поколенчески различия и конфликти – коментира още експертът. – Преди да говорим за киберсигурността, може да говорим за киберхигиена. Трябва да проверяваме източниците, както проверяваме стоките или храните преди да ги купим и консумираме."

Чуйте разговора на Данаил Конов.

  • Предвижда се професионалното образование и обучение по новата професия „Киберсигурност“, редом с останалите професии от новия списък на МОН да се осъществява както следва – от учебната 2026 / 2027 г. за приетите ученици в VIII клас и от януари 2026 г. за лицата, навършили 16 години.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17