Пенчев отбеляза, че фестивалът е ежегоден, като тазгодишното му издание е в София. На него се събират голямо количество автори на фантастична литература, журналисти, фенове, редактори и издатели. От 21 до 23 септември ще се проведе на ул. "Раковска" 108 в пространството за събития, което се намира там.
"Много интересна програма тази година са успели да съберат организаторите, като ключовото е, че ще имаме доста очаквано чуждестранно участие. Иън Макдоналд, един от доста популярните съвременни фантастични автори, носител на много награди за творчеството си, Фара Менделсон, така, че програмата част от нея е англоезична, част от нея българска и определено доста разнообразна откъм теми и съдържание", каза Пенчев.
Той добави, че Георги Караманов ще бъде един от лекторите, където ще обяснява за връзката между технологията, обществото и фантастиката. Освен това Пенчев и Елена Павлова ще разкажат за тазгодишното им посещение на европейски и световни фестивали посветени на фантастиката.
"Ще направим един панел заедно с хора, които са работили много с Любо Николов, едно от много големите имена на българската фантастика. За съжаление тази година се разделихме с него след доста дълго боледуване. Освен, че е популярен като човекът, който донесе Толкин и "Властелинът на пръстените" в България преди доста години и може би е един от най-иновативните автори на красиви преводи, които са правени тук, на фантастична литература. Много сърце е вложено в тях. По-малко известно е, че той е едно от големите имена в жанра, или по-скоро творческата форма на книгите-игри. Един много български феномен, въпреки, че не е зароден в България, но тук има изключително силно развитие през 90-те години. Книгите-игри са такава литература, в която читателят взема решение как да се развие историята", сподели Пенчев.
Той допълни, че книгите-игри са изчезнали под давление на компютърните, но в момента се развиват тъкмо от старите им почитатели. По темата се включи и Елена Павлова, дългогодишен автор и преводач на фантастика, една от най-популярните авторки на книги-игри през 90-те години, носител на множество награди.
"Като цяло световната литература изобщо започва да преминава към една по-топла, по-ориентирана към емоцията и ефекта от събитията, от емоционалните пикове в книги и филми и въобще цялостна култура на фантастиката. Докато например през 50-те, 60-те години и въобще целия ХХ век, тя е по-скоро науко-ориентирана. Но науката вече догони фантастиката и може да се каже, че живеем в научната фантастика на 60-те и 70-те. Съответно започва да се търси вече не толкова обяснение на какво предстои да се случи в нашето бъдеще, а как ние да го преживеем така, че да оцелеем в него емоционално и ментално, не само физически", каза тя.
Относно идеята да разговаряме с аватари на наши починали близки Павлова каза:
"Днес ни крадат личните данни, утре ще ни крадат нас целите, самосъзнанията ни."
А Пенчев добави:
"Може би преди да ни крадат съзнанията ще започнат да ни крадат телата - лоши новини за всички, които са си правили генетични тестове откъде произлизат, тъй като ДНК-то си остава някъде и не е много ясно кой колко го унищожава."
На форума ще има теми по контрафактичен анализ, при които един чужд автор ще трябва да каже как би изглеждала България, ако се беше развила по друг начин, както и теми за фалшивото изкуство.
Как фантастиката третира темите за идентичността?
"Повечето произведения, които в последните години са вземали награди са свързани малко или много с темата за човечността, идентичността. Как я запазваш ако ти се променяш, тоест човечеството се е изменило тотално, или ти конкретно си се изменил спрямо човечеството", каза Павлова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Уикенд с „Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петромил Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена". Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...
През юни т.г. се навършиха 90 години от рождението на световноизвестния артист от български произход Христо Явашев – Кристо , а през май – 5 години от неговата кончина. Той разбира се, винаги ще бъде помнен, изучаван и разгадаван в средите на изкуството, от творци и почитатели. Инсталациите му, някои от които са правени в екип със..
. В Нови хан подготвят ден, посветен на съвременното българско изкуство . Творческо ателие, литературно четене и брут-арт изложба са сред акцентите в програмата. В предаването "Радиокафе" на БНР-Радио София за събитията разказаха Таня Николова и Христина Попова . Много рядко гостува съвременно изкуство - съвременни художници, артисти..
Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..
На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..
През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..