Пенчев отбеляза, че фестивалът е ежегоден, като тазгодишното му издание е в София. На него се събират голямо количество автори на фантастична литература, журналисти, фенове, редактори и издатели. От 21 до 23 септември ще се проведе на ул. "Раковска" 108 в пространството за събития, което се намира там.
"Много интересна програма тази година са успели да съберат организаторите, като ключовото е, че ще имаме доста очаквано чуждестранно участие. Иън Макдоналд, един от доста популярните съвременни фантастични автори, носител на много награди за творчеството си, Фара Менделсон, така, че програмата част от нея е англоезична, част от нея българска и определено доста разнообразна откъм теми и съдържание", каза Пенчев.
Той добави, че Георги Караманов ще бъде един от лекторите, където ще обяснява за връзката между технологията, обществото и фантастиката. Освен това Пенчев и Елена Павлова ще разкажат за тазгодишното им посещение на европейски и световни фестивали посветени на фантастиката.
"Ще направим един панел заедно с хора, които са работили много с Любо Николов, едно от много големите имена на българската фантастика. За съжаление тази година се разделихме с него след доста дълго боледуване. Освен, че е популярен като човекът, който донесе Толкин и "Властелинът на пръстените" в България преди доста години и може би е един от най-иновативните автори на красиви преводи, които са правени тук, на фантастична литература. Много сърце е вложено в тях. По-малко известно е, че той е едно от големите имена в жанра, или по-скоро творческата форма на книгите-игри. Един много български феномен, въпреки, че не е зароден в България, но тук има изключително силно развитие през 90-те години. Книгите-игри са такава литература, в която читателят взема решение как да се развие историята", сподели Пенчев.
Той допълни, че книгите-игри са изчезнали под давление на компютърните, но в момента се развиват тъкмо от старите им почитатели. По темата се включи и Елена Павлова, дългогодишен автор и преводач на фантастика, една от най-популярните авторки на книги-игри през 90-те години, носител на множество награди.
"Като цяло световната литература изобщо започва да преминава към една по-топла, по-ориентирана към емоцията и ефекта от събитията, от емоционалните пикове в книги и филми и въобще цялостна култура на фантастиката. Докато например през 50-те, 60-те години и въобще целия ХХ век, тя е по-скоро науко-ориентирана. Но науката вече догони фантастиката и може да се каже, че живеем в научната фантастика на 60-те и 70-те. Съответно започва да се търси вече не толкова обяснение на какво предстои да се случи в нашето бъдеще, а как ние да го преживеем така, че да оцелеем в него емоционално и ментално, не само физически", каза тя.
Относно идеята да разговаряме с аватари на наши починали близки Павлова каза:
"Днес ни крадат личните данни, утре ще ни крадат нас целите, самосъзнанията ни."
А Пенчев добави:
"Може би преди да ни крадат съзнанията ще започнат да ни крадат телата - лоши новини за всички, които са си правили генетични тестове откъде произлизат, тъй като ДНК-то си остава някъде и не е много ясно кой колко го унищожава."
На форума ще има теми по контрафактичен анализ, при които един чужд автор ще трябва да каже как би изглеждала България, ако се беше развила по друг начин, както и теми за фалшивото изкуство.
Как фантастиката третира темите за идентичността?
"Повечето произведения, които в последните години са вземали награди са свързани малко или много с темата за човечността, идентичността. Как я запазваш ако ти се променяш, тоест човечеството се е изменило тотално, или ти конкретно си се изменил спрямо човечеството", каза Павлова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..