Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Графити-изкуството за всякаква кауза

Lucky Hunt Графити фестивал в София - два дни, изпълнени с много вдъхновение и аерозол на специална локация. 20 улични артисти ще изрисуват над 1000 кв.м. Какво да очакваме ни разказва Цветан Бизев от Sofia Graffiti Tour:

"Може да ни разпознаете по многото цвят. Тръпката на рисувана стена е много голяма. Индустриално хале предоставя стените си. Темата, заложена от организаторите Lucky Hunt са любимите им животни, но и старите коли. За пръв път ще рисуваме кола - при рисуване на кола няма място за грешка.

Всяка локация живее собствен живот. Тази ще е видима от бул. Вл.Вазов. Артистите кандидатстваха със своите визии, днес вече реализират творбите си. Ще е като галерия на открито - ще има и по-голям, и по-малък формат. Разликата в стила и подхода им прави събитието много интересно. 

Показваме основните техники в графити-работилници. Както и свободните места за рисуване. Графити-изкуството е достъпно, директно, видимо, работи добре за всякаква кауза."

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бирария

Софийски разкази - старите питиепродавници

Бюфетът в Градската градина (5.8.1878) е със сигурност най-старата питиепродавница според архивите. По европейски посреща и забавлява посетителите си - недалеч от пресечката с ул."Аксаков". Бирарията "Дълбок зимник" е друго от любимите места на софиянци, още преди изграждането на "бирарията" си - носили са я от Княжево. Заедно с "България" (до Ариана) се..

публикувано на 21.06.25 в 16:00

Историята оживява - Старо Павлово

"Старо Павлово", брой единствен - разгръщаме страниците му и гледаме черно-белите снимки, запазили за поколенията очарованието на една отминала романтика с пътуването с "малкото" трамвайче до Бояна (всъщност - съвсем нормален трамвай, какъвто се движеше и по други линии). Специалният разказвач Иван Тодоров представя поредното си изследване върху..

публикувано на 21.06.25 в 15:00
Анна Малешевска

Адресите на любовта - Дупнишката Райна Княгиня и племенникът на Хаджи Димитър

Дупнишката Райна Княгиня в един и същи ден става знаменоска на чета, празнува сватбата си и остава вдовица. Анна Малешевска, дъщеря на македонски поборник, близък съратник на Гоце Делчев, член на ВМОРО, се залюбва с племенника на Хаджи Димитър - Кръстьо Асенов, войвода на Кукушката чета. Тя ушива знамето по проект на бащата на Христо Смирненски,..

публикувано на 21.06.25 в 14:00

Пространство за въображение, движение, среща

Нестабилна земя : Какво значи да играем свободно, как може да изглежда едно пространство за игра и кой има право да го използва? Силвия Чернева и Любов Жеглова с някои от възможните отговори: "Не се случва често да намериш някой, на когото да не обясняваш дълго идеите си - така се срещнахме с Любов, и двете сме архитекти, дезертирали от професията..

публикувано на 21.06.25 в 11:33

Няма как огънят и ритъмът да не повдигнат духа ни

Огнена мимодрама " В ритъма: Пулсът на огъня " – представят ни я Пламен Георгиев и Елена Пап от Жар театър: "В живота все по-рядко има време за малко покой. Отдаваме благодарност за това, че сме живи, без да обръщаме внимание кое е станало успешно, кое - не толкова." (Елена) "Всички наши спектакли се основават на поетичното изкуство на пантонимата...

публикувано на 21.06.25 в 11:06
Адриана Узунова

Виждам топлината в процеса

Съхранение на разпада – как твърдият метал става мек и гъвкав, за да улови историята и емоциите в ръцете на склуптура – интервю с Адриана Узунова: "Намирам много допирни точки между графиката и метала. Бижутерия, медална пластика. Някои графични процеси са свързани с метала. Но има и медали от лед." Как една стара къща в с.Давидково в Родопите се..

публикувано на 21.06.25 в 10:38

"Форум", 20.06.25: Скокът на цените е "чиста спекула", не инфлация

В последния ден от седмицата, водещият на публицистичнотго предаване "Форум" Лъчезар Христов обсъди със седмичните коментатори следните теми: МВР се мобилизира в издирването на черна пантера, пума или друг едър хищник, забелязан в района на Шуменското плато; НАП: Скокът на цените е "чиста спекула", не инфлация; Българите планират да..

публикувано на 20.06.25 в 18:20