Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е икономическото бъдеще на Европа

Сградите на Европарламента в Брюксел.
Снимка: Георги Николов

По-координирана индустриална политика, по-бързи решения и масивни инвестиции трябва да следва ЕС, ако иска да поддържа икономическото темпо на своите съперници Съединените щати и Китай, смята бившият председател на Европейската централна банка и бивш премиер на Италия Марио Драги в доклада си изготвен по искане от Европейската комисия, който е 400 страници. Междувременно беше публикуван друг важен доклад за ЕС "Бележки за европейските лидери", които се изготвя след все европейски вот, за да помогнат на новите еврокомисари и евродепутати да определят приоритетите на съюза. Каква визия има Европейския съюз за своето развитие? Какво е бъдещето на Европа и може ли да остане в надпреварата между континентите? Подробности разказа докторът по икономика Евгений Кънев.

"Европа имаше една траектория на развитие след Втората световна война, която беше обусловена от Студената война, която последва Втората световна война и по този начин тя разви своя социален модел. Но голяма част от причините да бъде успешна е, че тя си спести парите за отбрана, до голяма степен осигурена от САЩ. Когато Студената война вече не беше факт, или ситуация, на практика социалният модел заскърца и Европейският съюз беше алтернативата, по която да може да продължи този модел чрез наличните еврофондове, която трябваше да направи конвергенция между страните с различно икономическо развитие и което да осигури това благоденствие. Но това се промени след голямата рецесия и всъщност заявяването на Русия като страна, която иска ревизия на световния ред", каза той.

По думите му това от своя страна заедно с големите глобални тенденции свързани с миграцията на населението към Европа, климатичните промени, трансграничната престъпност и така нататък са поставили много големи предизвикателства към Стария континент. Развитието на технологиите и Зелената сделка също са сред факторите, които поставят Европа в неизгодно положение пред най-големите й конкуренти - САЩ и Китай, а по ниво на сигурност пред Русия.

Д-р Кънев посочи, че при иновациите най-голямо значение има фактът, че при Китай и САЩ, където правителствата отделят капитал за финансирането им, в Европа няма глобална екосистема за иновации и няма капитал. Най-големият проблем обаче е, че дори да има иновации, няма механизъм, по който те да станат комерсиални. Друг фактор е зелената енергия, която е била смятана за панацея срещу липсата на достатъчно суровини, където отново няма механизъм, по който тази политика да стане европейска, посочи той. И допълни, че енергията, която ползва Европа е в пъти по-скъпа от тази в САЩ и Китай и по тази причина стоките са неконкурентноспособни.

Според думите му ЕС е коалиция от страни членки и трудно може да им наложи обща политика, ако те самите не го желаят. По тази причина забавянето на общия план само утежнява положението, а от друга страна левите и десните течения трудно намират общ език, като десните искат по-малка власт от Брюксел. Това звучи примамливо, но всъщност е катастрофално, каза д-р Кънев.

"Макар, че никъде не го споменава в своя доклад, той ясно подчертава, че проблемите идват от това, трябва да се вземат общи европейски решения за сектори, които винаги са били досега приоритет на национални политики", добави той.  

Какви са основните предизвикателства пред България?

"България не е жертва, както се опитват да я представят някои политически сили, а е голям бенефициент, тоест печели от тази глобализация. Всъщност самото отваряне в ЕС е вход към глобализацията в България до голяма степен, отделно и членството ни в НАТО. За 20 години в тези членства България успя да утрои своя БВП и чисто математически сме една от богатите държави в света. Това, че не се чувства добре от най-бедните слоеве е проблем на вътрешната политика, а не на ЕС и това е големият проблем пред България", каза Кънев.

Той посочи, че за да расте българската икономика, тя трябва да търси други пазари извън Европа, защото проблемите на Европа се прехвърлят и у нас.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложение за кандидат студенти "Уча в чужбина" ще стартира този уикенд в София

Университетското образование в чужбина е желана перспектива за все повече бъдещи студенти, но изборът на образователна дестинация става изключително важен за тях с оглед на перспективите за бъдеща реализация.  По последни данни  за 70.1% от студентите е по-важно придобитото образование в чужбина да е стойностно и да разширява перспективите за..

публикувано на 20.09.24 в 17:52

Превенция и безплатни прегледи срещу най-честите заболявания

От 21 септември 2024 г. всяка трета събота от месеца ще бъдат провеждани събития с вход свободен, с цел превенция и профилактика на най-често срещаните заболявания и здравословни проблеми у нас. Присъстващите ще имат възможност да се запишат за безплатни профилактични прегледи и да получат ваучери за безплатни изследвания. Лекари от УМБАЛ..

публикувано на 20.09.24 в 17:43

Фармацевтите са в готовност за протест

Фармацевтите са готови на протест заради приетите преди дни на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Промените предвиждат продажба на лекарствени продукти във вендинг машини. Какви са техните притеснения и какво решение предлагат? Маг.-фарм. Константин Качулев, председател на Национална аптечна браншова..

публикувано на 20.09.24 в 16:30

Търг за съвременно българско изкуство представя творби на млади и изявени майстори

Търг за съвременно изкуство ще представи творби на изявени и млади съвременни български майстори.   Как се остойностява съвременно изкуство днес, как се продава и купува, как се създава стойност, разказаха в предаването “Радиокафе“ Милена Едвиг и Красимира Кунева. "В продажбата на съвременно изкуство нашият пазар е слабо развит и това е..

публикувано на 20.09.24 в 15:15
Камала Харис и Доналд Тръмп

Дебатът Тръмп-Харис е все още горещ

Повече от седмица след края на дебата между вицепрезидента Камала Харис и бившия президент Доналд Тръмп, също и недоказаните твърдения за това как имигранти от Хаити се хранят с домашни любимци продължават да са тема на разговор. Стигна се дори и до бомбени заплахи и отменяне на събития въпреки, че официални лица неведнъж отрекоха подобни..

публикувано на 20.09.24 в 15:12
Искра Ангелова и Виктория Ценова

Искра Ангелова създаде школа за актьорско майсторство

Искра Ангелова е журналист и актриса, ангажиран гражданин по всякакви теми на нашето съвремие. Тя създаде своя школа за актьорско майсторство, но не само – това е място и за култура, комуникация и общуване с младите хора. Ангелова разказа какво я е вдъхновило да създаде тази школа и първите стъпки, към която тръгват от кастинг агенция и..

публикувано на 20.09.24 в 15:10
Клиника по урология на Военномедицинска академия

Медици от 7 държави на курс при уролозите от ВМА

Специалисти от седем държави се включиха в двудневен курс, организиран от Клиника по урология на Военномедицинска академия, ръководена от проф. д-р Илия Салтиров. В научно-практическата академия се включиха медици от България, Израел, Сърбия, Република Северна Македония, Словения, Румъния и Турция. Специално участие взеха и..

публикувано на 20.09.24 в 14:35