Той има за цел да отличи усилията на българските общини за подобряване качеството на живот чрез насърчаване на устойчивото градско развитие. Организира се съвместно с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), ЕС "За Земята", ЕнЕфект и Асоциацията на еколозите от общините в България. Конкурсът се стреми да открои прилагането на добри практики на местно ниво за едно устойчиво градско развитие. Също така цели да насърчи диалога между администрациите, гражданите и икономическите оператори, за да се идентифицират решения за отговорно управление на ресурсите и опазване на околната среда. Повече подробности разказа Яна Дочева, НСОРБ.
"Най-хубавото в конкурса е, че дава възможност както на малки общини с чудесни иновативни идеи да бъдат представени със своите проектни предложения и дейности, така и на по-големите, които имат повече възможности. Факт е, че в днешно време, в днешната динамика всички общини независимо от своя размер и независимо от локацията където се намират в Европа, или глобално са изправени пред сходни предизвикателства. Всъщност точно този зелен преход, цифров преход и изобщо устойчивото развитие на териториите са сред приоритетите на абсолютно всяка една община. Определено е много хубава инициативата, че са разделени под и над 40 хиляди души, така, че максимален брой общини да могат да вземат участие и да представят какво са свършили в основните тематични направления на конкурса", каза тя.
По думите й записалите се за участие от първото издание до момента варират около една и съща бройка. Най-устойчивите теми във всичките конкурси са "Отпадъци и рециклиране", "Устойчива мобилност" и "Енергия и емисии". Проблемите в тях винаги са съществували и това не е процес, който може да бъде изкоренен от днес за утре, категорична е Дочева.
"Факт е, че в глобален аспект се полагат неимоверни усилия за да се постигнат някакви позитивни резултати. Ще видим сега, предстои новата Европейска комисия да влезе в своята нова петгодишна рамка и да видим каква ще бъде нейната програма и как това ще се отрази на общините като цели, и като дейности, които трябва да предприемат. Но при всяко положение аз мисля, че местните власти са всъщност двигателят на зеления преход било то чрез инвестициите по места, било то чрез промени в публичните услуги, които предоставят. А и не по-малко важна е и работата и дейностите, които предприемат за промяна в поведението и манталитета на гражданите, че тук трябва да се поработи. И не на последно място може би засилване на този така наречен партньорски подход, който включва всички заинтересовани страни, когато трябва да се вземе едно информирано решение, или да се инвестира в конкретна сфера в общините", заяви тя.
През септември и октомври в рамките на конкурса ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините, които са с вход свободен. Те са насочени към общините, но ще има участие на говорители както от Франция, така и от България. Конкурсът стартира днес, 17 септември 2024 г., като формулярите за кандидатстване могат да се подават до 10 октомври, а краят му ще е на 24 октомври, когато ще се състои церемонията по връчване на наградите във Френския институт.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..