Милена Стойчева бе министър на иновациите и растежа в периода от юни 2023 до април 2024 година. В разговора с нея в днешното ни "Радиокафе“ тя разказа как да изградим устойчива система за иновации и успех, как страната ни да бъде привлекателна дестинация за иновации, какво е нужно, за да може държаавата, бизнесът и творците да създадат общо обединено пространство, в което да създават блага за всички?
“Ситуацията в световен мащаб и в икономиките на отделните държави изисква много по-обединени действия и добра синхронизация между всички, които участват в процеса по генериране на стойност на пазара и в обществото. Секторът на творческата индустрия е един от секторите, които могат да бъдат много бързо развиващи се и да бъдат основа за икономическия растеж на Европа, ако има ясно разпознаване на значимостта му и признаване на факта, че това е сектор, който може да има икономически принос и може да бъде в приходната част на бюджета“, посочи тя и допълни, че за да се случи това е необходимо да има разбиране относно необходимостта от дългосрочни инвестиции, след което да се търсят бизнес модели за устойчивост.
По думите й, необходимо е започне ли се някакво действие, да не е “на парче“, да е част от общата политика в рамките на 4-10 години.
"Смятам, че творческите индустрии и като цяло културата, е онази среда, която може да доведе и до по-добра социална трансформация в обществото“, заяви Милена Стойчева.
"Моето участие като министър беше една крачка встрани от професионалното ми и лично развитие. Приех го по-скоро като отговорност пред себе си и всички останали, към това да бъде променена средата. Защото видях и изпитах на собствен гръб, че ако някой иска да промени ситуацията, особено ако е в такава позиция, може да го направи“, допълни тя.
„Ние сме символ на новата Европа, живели сме дълго време в преход, затова съм поддръжник на тази стартъп култура, тя ще остане част от моето ДНК и ще продължавам да се боря за реализацията й", бе категорична Милена Стойчева.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..