В предаването "Радиокафе“ гостуваха Теодора Бакърджиева, изп-директор на Български дарителски форум и Траян Траянов, изп. директор на Фондация "Заедно в час", за да разкажат за тревогата на организации от неправителствения сектор у нас, голяма част от които протестираха против конкретни текстове от предлагания Закон за регистрация на чуждестранните агенти, който беше внесен за обсъждане в Народното събрание на 10 септември.
В протестни писма и призиви до председателя на Народното събрание, до народните представители в 50-тия Парламент, изпратиха от екипа на Български дарителски форум (БДФ) и от екипа на фондация „Заедно в час“.
“Законопроектът има идеята да стигматизира гражданското общество и да ограничи свободите и правата на всички граждански организации, както и физически лица да изпълняват своите мисии“, заяви Теодора Бакърджиева от БДФ.
"Аз бих определил този закон като антибългарски, той цели на практика да убие и потисне всякакъв вид международен обмен и би направил изключително труден живота на българските учени и българските учители, би затруднил много деца и семейства от уязвими групи, които получават подкрепа от неправителствени организации и от гражданския сектор“, посочи Траян Траянов от „Заедно в час“ и допълни, че не само гражданските организации са разтревожени, но и работодателските асоциации, както и хиляди граждани, подписали се и обявили се против този закон.
Сред организациите, обявили се против приемането на Закона за чуждестранните агенти, са Българската стопанска камара, Конфедерацията на независимите синдикати в България, Българската предприемаческа организация, Българската асоциация на софтуерните компании, Българска работодателска асоциация иновативни технологии, Българският дарителски форум. Над две хиляди отделни граждани и граждански организации са подкрепили общо становище с призив за отхвърляне на законопроекта. Всички становища могат да бъдат намерени на страницата на Народното събрание.
“Атаките срещу неправителствените организации са атаки срещу гражданите на България. Неправителствена организация е сдружаване на граждани със сходна мисия. Забранявайки такова сдружаване, се отхвърля ролята на гражданите в развитието на една държава”, се казва в изпратеното до Народното събрание становище на “Заедно в час”.
Забраната за граждански организации и отделни експерти, получили чуждестранно финансиране извън ЕС, да извършват дейност в държавни и частни детски градини, училища и университети ще влоши още повече качеството на българското образование. В момента над половината от българските 15-годишни ученици са функционално неграмотни (PISA 2022). Те не притежават ключови за съвременния свят умения, посочват от организацията.
Според призива на Български дарителски форум, изпратен до депутатите в 50-тото Народно събрание, подобен закон би лишил множество талантливи български младежи от възможността да продължат образованието си със стипендии от чужбина, защото ще бъдат обявени за „чуждестранни агенти“. Той би лишил от хранително и материално подпомагане хиляди възрастни и социално слаби хора, както и буквално от живот много българи, които разчитат на дарения от страната и чужбина, за да могат съответно да се прехранват или лекуват в наши или чуждестранни болници.
Всеизвестен факт е, че получатели на частна дарителска подкрепа са и различни административни структури, държавни и общински лечебни и образователни заведения, културни институти и др. В резултат от приемането на този закон потърпевши ще бъдат всички – организации, институции, физически лица, посочват те.
Още аспекти по темата чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..
Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна
Валерия Минева е млад режисьор от колоритния град Габрово, която гостува в „Добър вечер, София“ , за да съобщи радостната новина за свой предстоящ гастрол в Théatro отсам канала , където ще постави постановката “Приятнострашно“ . Постановката е по текст на Яна Борисова. "Майсторска комбинация между романтика и хумор, преплетени в..