Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Минчева:

Инвестициите се насочват към държави, където сухопътен контрол липсва

Само 8 процента от българския износ за ЕС е по вода и въздух, а останалият е по суша, най-вече с автомобилен транспорт.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Един от основните приоритети на Българската стопанска камара е присъединяването на България към Шенген, Еврозоната и ОИСР.  Макар и отпадането на граничния контрол на въздушните и морски граници да може да бъде определено като стъпка в правилната посока, запазването на контрола по сухопътните граници за България и Румъния води до значителни разходи, екологични вреди и пропуснати ползи не само за икономиките на двете държави, но и за целия вътрешен пазар на ЕС.

Много е трудно да се определят пропуснатите ползи, защото не се събират необходимите данни и никой не следи процеса съвсем целенасочено. Идеята на това становище е да се обогати дебатът, който се води по присъединяването на България и Румъния от 2011 г., който не излиза извън проблемите, свързани с незаконната миграция. Можем да се насочим и върху един много важен аспект, всъщност как се отразява на икономиката и на хората. Това коментира в Ритъмът на столицата Мария Минчева – зам.-председател на Българска стопанска камара (БСК), и член на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК).


Според Минчева непълноправното участие в Шенген оказва негативно влияние върху инвестиционната атрактивност на двете държави.

“Инвестициите се насочват към държави, където такъв (сухопътен - бел. ред.) контрол липсва, защото няма забавяне, оскъпяване и накрая тези цени се пренасят върху крайния потребител”. 
Освен това се ограничават и възможностите за туризъм, както и трудовата мобилност в пограничните райони (както е във Франция, Германия, Италия). Отделно от това се нанасят и екологични щети заради престоя на границите, който увеличава вредните емисии.     

По думите ѝ, въпреки че 30 години вече вътрешният пазар функционира, 60% от пречките пред бизнеса, които са били регистрирани, продължават да бъдат актуални. 

Според нея е добре да се използва инерцията на процеса по влизането ни в Шенген и да се финализира процесът още в рамките на тази година. Така според нея може още в рамките на 2024 г. да бъде определена дата за пълноправното ни влизане в Шенген.

“Това, което чухме по време на събитието е, че на 10 октомври ще бъде направено такова предложение за вземане на решение за определяне на дата, която би могла да бъде и 1 януари 2025 г. Разбира се, всяка конкретна дата, базирана на обективни показатели, предпоставки и критерии, които се очаква ние да изпълним и сме изпълнили, е добре дошла” допълни тя.


Чуйте целия разговор с Мария Минчева в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13