Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряна Йотова представя "Месоуре. Неолитният символ на вяра и новозаветният архиезик"

Лингвистичното изследване е съвместен труд с Тодор Йотов и е посветено на бохарския (коптски) език от една страна и на прото-индоевропейският език от друга

Снимка: Радио София

В Европейския ден на езиците - 26 септември, Боряна Йотова представи пред Радио София лингвистичното изследване "Месоуре. Неолитният символ на вяра и новозаветният архиезик", което е съвместен труд с Тодор Йотов и е посветено на бохарския (коптски) език от една страна и на прото-индоевропейският език от друга.

В книгата са разгледани четири основни теми - Конструкцията на човешкия език като единен ментален език; Бохарският коптски език като новозаветен език, отразяващ този „първичен“ език в контекста на Новозаветното Благовестие и конкретно - носещ в многопластови думи като семена Проповедта на Християнското Благовестие; Прото-индоевропейският език като език, който в коренната си система съдържа същите първични езикови ментални концепции, но с различна фонетична стойност и как те са записани с прото-писмени пиктограми в неолитни артефакти от Източна Европа; Синхронът между съвременната наука и духовното наследство на монотеистичното познание в Светите Писания, когато биват четени и разбирани чрез език, запазил отпечатък на „Архе“-речта.

Боряна Йотова е дългогодишен изследовател в областите сравнителна религия, лингвистика и културна антропология, съавтор на първата българска книга за вдъхновението "Йероглифите на Вдъхновението говорят от Тракия" и създател на първата българска глобална fintech компания – ФинАналитика.

Пред Радио София тя сподели, че заедно с Тодор Йотов не са експерти по отношение на древни ръкописи, в смисъла на изследването на техния материален носител.

„Това, което ние сме предложили, е прочит на най-древния коптски-бохарски папирус, датиран от III – IVвек на Евангелието на Йоан и първите четири глави на книгата „Битие“. Почти всичко вече е изключително добре дигитализирано, с перфектно качество за изследователски цели. В този смисъл, ние сме използвали широка литература, библиотеки за древни папируси на коптски-бохарски език“, каза Йотова.

Тя добави, че в лингвистично изследване "Месоуре. Неолитният символ на вяра и новозаветният архиезик" са използвали и предишни трудове на изследователи, по отношение на структурата на бохарския език.

„Ние не разглеждаме само коптски-бохарски език, това е много красив език, наистина. Ние си зададохме въпроса дали има подобни концепции, които са принадлежащи на нашето езиково наследство, защото българският и коптският език нямат общо като историческа лингвистична връзка“, обясни Боряна Йотова.

Тя уточни, че коптският език се базира на древно египетския, който е афро-азиатски език, аългарският език е от фамилията индо-европейски езици.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17