Идеята за "Училище за надежда" е на Яна Алексиева и Симеон Цончев, които от дълги години се познават с основателите на училището в с. Русаля за деца в неравностойно положение, бившите актьори Анимари Димитрова и Златко Златков. В него учат деца от крайно бедни семейства, които имат нужда от подкрепа.
"Тяхната идея беше да направят училище-пансион, в което тези деца да могат да живеят и да получават 24-часова грижа, възпитание и качествено обучение, като тези деца продължават да са в контакт със своите семейства. Те не са сираци, имат семейства и се прибират вкъщи за ваканциите. Така че училището е като един хубав, престижен колеж, в който децата отиват, за да могат да получат най-доброто, което може да им бъде дадено“, каза режисьорът на филма Яна Алексиева.
В началото Яна и Симеон са скептични за създаването на подобен тип училище, но след няколко години то става факт. Едно лято отиват на място, за да снимат филм за набиране на дарения за училището.
"Когато се прибрахме аз казах на Симеон, че трябва да направим филм за това училище. Написахме проект и успяхме да вземем финансиране, за да направим филма. За мен това е мисия и винаги съм искала да разкажа на хората, че толкова позитивни неща се случват около нас“, сподели Яна.
Филмът ще бъде показан за първи път на голям екран на 1 ноември, тъй като Яна Алексиева и Симеон Цончев вярват, че основателите на училището Анимари и Златко са съвременните будители.
Историята разказва историята на Роси, момиченце, което тръгва в първи клас и проследява една година от нейното развитие, като другата основна линия е на създателите на училището Анимари и Златко.
В живота на всеки човек идва момент, в който знае, че трябва да направи нещо смислено. Така се ражда идеята за училището в с. Русаля, сподели Анимари.
"Бяхме сигурни, че трябва да поемем една крачка, да помогнем на децата, които нямат шанса на другите деца в България. Отворихме училище на 1 октомври 2014 г. Първата година беше много трудна, но всяка година е трудна по различен начин. Започнахме с малки деца, до трети клас бяха първите ни деца. Сега най-големите ни деца са 12. клас. Те вече учат в други училища, но ние се грижим за тях, така както, когато са били при нас“, каза Анимари.
Тя добави, че училището е за изкуства и занаяти, тъй като голямото желание на създатели е изкуството да се използва освен като арт терапия, но и като умение на децата да влязат в живота.
Всеки, който желае може да дари средства в помощ на училището.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..