Фокусът е върху значението на международните партньорства за напредъка в областта на военната медицина. На форума са обсъждани и предизвикателствата в областта, както и начините и средствата за справяне с тях. Всеобщ проблем за всички се оказа дефицитът на кадри (военни лекари), както и вариантите за задържане на квалифициран персонал (военни лекари със специалност) в системата.
"Конференцията беше много поучителна за нас и добави лек стимул да продължим да работим в същия дух. Оказа се, че България стои много добре на фона на международните ни партньори", коментира майор д-р Марияна Иванова от катедра "Военна медицина" във ВМА.
По думите ѝ, основна цел на военномедицинската академична общност е опазване на здравето и създаване на кадри, които да се грижат за опазване на здравето на военния персонал.
“Виждайки нивото, на което са останалите държави, включително и военните ни партньори като САЩ, Германия, Франция, които са доста по-големи и икономически развити страни, оказва се, че страната ни е постигнала много през последните няколко години. Представихме системата на нашето военномедицинско образование, броя на випуските, които сме произвели досега".
Тя обясни, че програмата за набиране на лекари е започнала през 2017 г., като тристранно споразумение между ВМА, Военноморското училище във Варна и Медицинският университет във Варна. Тогава е приет първият випуск, който завършва 2023 г.
Това, което привлича студентите е възможността за кариерно развитие, защото в момента, в който завършат започват веднага работа. Освен това не е за пренебрегване и възможността да завършат без финансова подкрепа от семейства си, защото цялото им обучение е за сметка на тристранния проект.
Към момента се обучават осем випуска военни лекари - един вече е завършил и един випуск предстои да се дипломира на 5 октомври. “Реално дава ефект програмата и предизвикахме възхищение при съобщаването на тези факти”, коментира още тя.
Всички страни, независимо от различията в територия, брой население, култура и икономическо развитие показаха, че са обединени от обща кауза „Prepared to be surprised”.
Едно от предложенията за справяне с недостига на медицински кадри, както в цивилната медицина, така и във военната, като се предложат на медицинските кадри механизми и социални придобивки, които биха ги привлекли в това поле на реализация.
Чуйте целия разговор на Катя Василева в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..